Kouření
Značka glo uvedla na český trh další alternativu cigaret
25.09.2018 15:27 Aktualizováno 25.09. 15:43
Společnost British American Tobacco uvádí na český trh výrobek značky glo s pokročilou technologií zahřívání tabáku. Označuje ji za alternativu kouření s potenciálně sníženým rizikem. Firma to oznámila na tiskové konferenci. Již loni začal konkurenční Philip Morris distribuovat v ČR podobné výrobky iQOS. Z výroční zprávy o drogách z roku 2016 kouří v Česku asi 27 procent lidí.
Výrobek zahřívá tabákové náplně přibližně na 240 stupňů, takže se jedná o zážitek velmi podobný kouření, ovšem podle tabákové firmy s potenciálně nižším rizikem. Tabák v cigaretách hoří při teplotách vyšších než 600 stupňů.
"Vzhledem k tomu, že u glo nedochází ke spalování tabáku, emise toxických látek jsou ve srovnání s tradičními cigaretami o 90-95 procent nižší," uvedla firma v tiskové zprávě. glo také neprodukuje žádný popel a vydává méně nepříjemného zápachu než cigarety. Výrobek je určen k použití společně se speciálními náplněmi, které jsou nabízeny v několika příchutích. glo vyjde na 2700 korun.
Technologie zahřívání tabáku glo byla navržena ve Velké Británii. glo firma v současné době prodává v 11 zemích. Společnost British American Tobacco investovala za posledních šest let celkem více než 2,5 miliardy dolarů do výzkumu a vývoje alternativ kouření s potenciálně sníženým rizikem.
"V ČR žijí více než dva miliony dospělých kuřáků a třetina z nich už vyzkoušela nikotinové produkty nové generace. To potvrzuje, že spotřebitelé se velmi zajímají o možnou změnu a že na trhu existuje poptávka po výrobcích s potenciálně sníženým rizikem," uvedl generální ředitel společnosti Steven Donaldson.
Počet uživatelů kolísá
Denně kouří 27 procent lidí - zhruba každý třetí muž a každá pátá žena. Při přepočtu je to kolem 2,4 milionu osob. Elektronické cigarety jsou podle odborníků méně rizikovou alternativou užívání nikotinu. Podle dřívějšího vyjádření Evy Králíkové, která vede Centrum pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, někdy zkusilo elektronické cigarety asi 60 procent českých kuřáků.
Počet jejich uživatelů v ČR kolísá. Ze studie Státního zdravotního ústavu o kouření z roku 2017 vyplývá, že v roce 2013 je užívalo asi 3,5 procenta lidí, o rok později 3,9 procenta. V roce 2015 studie ukázala jen 2,3 procenta uživatelů elektronických cigaret v populaci. Předloni počet opět stoupl na 5,7 procenta a loni byl o pět desetiny procenta nižší. Více než polovina z nich ale podle studie kouří klasické i elektronické cigarety.
S podobným výrobkem přišla již loni na českém trhu i konkurence. Společnost Philip Morris ČR zvýšila v letošním prvním pololetí meziročně tržby bez spotřební daně a DPH o 11 procent na 6,4 miliardy korun. Nárůst tržeb dává kutnohorský výrobce tabáku do souvislosti mimo jiné se zavedením výrobků iQOS kde se rovněž tabák zahřívá. Společnost začala výrobky prodávat na konci roku 2014 v Japonsku a v Itálii. Nyní jsou na více než 20 trzích, na konci letošního roku by podle plánů společnosti měly být k dostání v 35 státech. Světově přešlo na iQOS z cigaret 1,8 milionu kuřáků, tvrdí firma.
Společnosti British American Tobacco loni v Česku stoupl zisk o 113,7 procenta na 111,4 milionu korun. Tržby z prodeje zboží se jí v ČR zvýšily o 1,3 miliardy korun na 14,7 miliardy. Podíl BAT na českém cigaretovém trhu se loni zvýšil o 0,9 procentního bodu na 21,5 procenta.
Zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin nebo zastávek hromadné dopravy, který začal platit v květnu 2017 pro elektronické cigarety neplatí. Užívání elektronických cigaret zakazuje v nemocnicích, školách či nákupních centrech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.