Společnost Českomoravský štěrk, která sídlí v Mokré-Horákově na Brněnsku, v loňském roce zvýšila tržby za prodej zboží a služeb o 3,7 procenta na 2,14 miliardy korun, její zisk po zdanění vzrostl o 47 procent na 618 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin.
"Stavební produkce v roce 2023 reálně meziročně klesla o 2,6 procenta ve srovnání s rokem 2022. Významný podíl stavební produkce zaujímaly především rekonstrukce a modernizace dálnic a silnic a taktéž rekonstrukce železniční sítě. Naše materiály jsme v roce 2023 dodávali na celou řadu významných staveb nejen regionálního významu. Dodávky kameniva směřovaly na výstavbu obchvatů měst a obcí, zásypů při pokládání kanalizací, logistických parků i průmyslových hal," uvedl ve výroční zprávě generální ředitel a předseda představenstva Robert Zelníček. Hospodářské výsledky nekomentoval.
Českomoravský štěrk v roce 2023 uskutečnil 11 investičních projektů, šlo například o zakoupení nového tlačného remorkéru v Hulíně, v Tovačově firma uvedla do provozu drapákový bagr nové konstrukce s hloubkovým dosahem těžby přes 45 metrů. V Olbramovicích společnost upravila technologickou linku, díky tomu zvýšila kvalitu a množství koncových výrobků, zejména drtí.
I v roce 2023 firma udržela pozici jednoho z největších prodejců kameniva na trhu v České republice. Českomoravský štěrk zaměstnával v roce 2023 průměrně 257 lidí, meziročně o 20 více.
Společnost vyrábí drcené a těžené kamenivo v 16 kamenolomech, pěti štěrkopískovnách se suchou těžbou a pěti štěrkopískovnách s mokrou těžbou, kde se kamenivo těží z vody plovoucími bagry. Společnost patří do mezinárodní skupiny HeidelbergCement.