Rizikové investice
Co dělat, když naletíte nabídce toxických dluhopisů?
21.03.2019 14:47
Už několik let sázejí nepoctiví dluhopisoví emitenti na lidskou důvěřivost. Lákají na vysoký úrok, který nezřídka kdy překračuje i 10% hranici, bohulibý podnikatelský záměr a také fakt, že jsou dluhopisy, obecně, považovány za jednu z nejbezpečnějších forem investice. Bohužel přitom opomenou zdůraznit jednu zásadní skutečnost, a sice, že toto se týká pouze dluhopisů zavedených a bonitních firem, nikoliv společností bez zajištění, jejichž dluhopisy jsou naopak vysoce rizikové.
Pokud jste narazili na pochybnou nabídku dluhopisů, jako první krok doporučujeme obrátit se na Českou národní banku. Ta totiž dohlíží na dodržování pravidel ochrany spotřebitele na finančním trhu, kam spadají také obchodníci s dluhopisy. Je důležité nenechat věc bez povšimnutí a podnět skutečně podat, pro banku má totiž důležitou vypovídací hodnotu.
"Setkali jsme se dokonce s případem, kdy firma nabízela dluhopisy obdobně jako ponožky, prostřednictvím pochybného e-shopu. Nabízet někomu možnost objednat si "během pár kliknutí" cenné papíry za desetitisíce a doručit mu je poštou jako řadové zboží považujeme samo o sobě za vysoce neetické. Dluhopisy jsou investičním nástrojem jako každý jiný, a k tak je k nim také nutné přistupovat. Trvat na osobní schůzce, předložení podnikatelského záměru, a především na garanci výplaty nejen výnosu, ale také jistiny ze strany emitenta," uvádí Eliška Skřivanová z poradensko-spotřebitelského webu Rizikovedluhopisy.cz, který před nepoctivými emitenty varuje.
V případě, že jste dluhopisy po internetu již zakoupili a začnete o svém rozhodnutí pochybovat, máte 14 dní na odstoupení od smlouvy, bez udání důvodu. To ale, bohužel, neplatí u smlouvy uzavřené osobně. Tam je nutno řídit se tzv. emisními podmínkami, se kterými se, před podepsáním každém takové smlouvy, nejprve důkladně obeznamte. Dozvíte se v nich totiž, zda emitent umožňuje tzv. předčasné splacení dluhopisů a za jakých okolností.
Schůze vlastníků dluhopisů
Pokud už se stane, že je emitent v prodlení s výplatou výnosů déle jak 7 dní a dosud nesvolal tzv. schůzi vlastníků dluhopisů, k čemuž má povinnost, může se investor pokusit svolat schůzi sám, povede-li se mu sehnat kontakty na zbylé investory. V tomto případě radíme poprosit o součinnost toho, kdo vám nákup dluhopisů doporučil, pokud jste se k němu nerozhodli sami. Může to být finanční poradce nebo dluhopisový portál, na kterém emitent své dluhopisy inzeroval. Pakliže se nesetkáte s kladnou odezvou, zkuste svůj případ medializovat. Na to se specializuje server Rizikovedluhopisy.cz.
"Posláním našeho serveru je informovat spotřebitele o neseriózních praktikách emitentů a tím kultivovat trh s dluhopisy. V minulosti se nám povedlo úspěšně medializovat např. kauzy společností Triload Invest nebo Sponge Factory a zprostředkovat tak kontakty mnoha investorům," uvádí Eliška Skřivanová, mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz.
Insolvence jako jedno z řešení
Je-li emitent s výplatou výnosů v prodlení déle jak 30 dní, a povede-li se vám sehnat ještě minimálně jednoho dalšího věřitele, máte možnost podat tzv. návrh na insolvenci. Návrh se podává k Městskému soudu. Je však potřeba počítat s nemalými náklady. Soudní poplatek za podání návrhu činí dva tisíce korun, a navíc je nutné složit jistotu ve výši 50 tisíc korun, což je při minimálním počtu dvou navrhovatelů 26 tisíc korun na každého.
Čím více navrhovatelů návrh podá, tím budou náklady nižší. Prostřednictvím insolvenčního řízení lze dosáhnout alespoň částečného zadostiučinění. S navrácením celé investované částky ale spíše nepočítejte. Insolvenční řízení trvá zpravidla i několik let a jeho výtěžek se pohybuje jen okolo 4 % z pohledávek věřitelů.
Odpovědnost finančního poradce
Vůči finančnímu poradci nebo i jinému odborníkovi, který vám nákup dluhopisů poradil a za tuto radu zinkasoval odměnu nebo z ní jinak profitoval, můžete uplatnit tzv. pravidlo odpovědného profesionála. Za špatnou informaci, která vám způsobila škodu, je totiž profesionál, podle občanského zákoníku, odpovědný. Doporučujeme ale obrátit se na právníka a svůj případ s ním konzultovat. Jednak toto nebývá příliš časté a soudy v řešení podobných případů nemají dostatečnou praxi, a jednak na vás může finanční poradce zkoušet vyvíjet nátlak a své odpovědnosti se zříci.
Stali jste se obětí podvodu?
Obraťte se na policii podejte trestní oznámení. Máte-li podezření, že emitent použil vámi investované finanční prostředky k jinému, než deklarovanému účelu a peníze ze společnosti tzv. "vyvedl", s největší pravděpodobností se jedná o podvod. V rámci trestního řízení pak můžete uplatnit náhradu škody vůči emitentovi.
Jak správně investovat do firemních dluhopisů, na co si dát pozor, rady a varování před dalšími podezřelými emisemi dluhopisů spotřebitelé najdou zde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.