ČSÚ: Turistů ve druhém čtvrtletí meziročně přibylo, vyšší byly i tržby za služby
07.08.2024 20:26
Ve druhém čtvrtletí se v českých hotelech, penzionech a kempech ubytovalo 5,95 milionu hostů, což bylo o 3,3 procenta více než ve srovnatelném období loni. Zatímco počet zahraničních turistů vzrostl o 9,3 procenta na 2,8 milionu, domácích hostů bylo o 1,4 procenta méně, tedy 3,2 milionu.
Celkově lepší meziroční výsledek zaznamenaly také služby. V období od dubna do června proti loňsku stouply o 2,5 procenta, ve srovnání s předchozím čtvrtletím pak o 0,4 procenta. Tržby meziročně vzrostly ve všech šesti hlavních odvětví služeb, přičemž nejvíce v dopravě a skladování. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
V ubytovacích zařízeních podle něj hosté strávili 14 milionů nocí, což byl meziroční nárůst o 0,9 procenta. Z celkového počtu přenocování jich 6,5 milionu připadlo na cizince a 7,5 milionu na Čechy. Jak domácí, tak zahraniční turisté v hotelech, penzionech a kempech strávili průměrně 2,3 noci.
Hostů ve druhém čtvrtletí přibylo v devíti krajích. V Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Jihomoravském a Pardubickém kraji jich naopak ubylo. Počet turistů ze zahraničí i počet strávených nocí se ale meziročně zvýšil ve všech regionech s výjimkou Ústeckého kraje. Zejména v Moravskoslezském kraji a Praze se pak návštěvnost podle ČSÚ zvýšila díky květnovému mistrovství světa v hokeji.
Nejvíce zahraničních hostů přijelo do Česka z Německa, a to přes 630.000. Následovali turisté z Polska, kterých bylo téměř 253.000, a kolem 247.000 návštěvníků se ubytovalo ze Slovenska.
Hokejový šampionát do ČR přilákal hlavně fanoušky zúčastněných zemí. Konkrétně do hlavního města přijelo meziročně téměř o polovinu více hostů z Finska a zhruba o dvě pětiny více turistů ze Švýcarska a Kanady. V Moravskoslezském kraji přibylo zejména hostů ze Švédska, meziročně 150 procent. Téměř o 130 procent se navýšil počet turistů také z Kazachstánu a více než o polovinu více bylo klientů z Lotyšska, Finska a Slovenska.
Druhé čtvrtletí letošního roku podle odborníků, které ČTK oslovila, ukázalo, že cestovní ruch v Česku po pandemii nemoci covid-19 nadále ožívá. Pozitivní je zejména další nárůst počtu cizinců, jejich pobyty jsou ale stejně jako v předchozích čtvrtletích krátké. Za mírným meziročním poklesem domácích hostů podle odborníků stojí stoupající zájem o zahraniční dovolené, většího úbytku do budoucna se však neobávají.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek poukázal na to, že se ve druhém čtvrtletí v Česku neubytovalo tolik zahraničních turistů jako ve srovnatelném období roku 2019 před pandemií covidu, rozdíl ale není veliký, uvedl. I s ohledem na to, že průmysl a stavebnictví procházejí útlumem, je ale cestovní ruch letos jedním z motorů české ekonomiky, doplnil.
Meziroční růst tržeb za služby se ve druhém čtvrtletí oproti tomu prvnímu, kdy podle revidovaných údajů ČSÚ dosáhl jednoho procenta, zrychlil. V meziročním růstu pak tržby za služby pokračovaly druhé čtvrtletí v řadě, předtím tři čtvrtletí za sebou klesaly.
Tržby v dopravě a skladování stouply oproti druhému čtvrtletí loňského roku o pět procent. V ubytování, stravování a pohostinství se pak tržby meziročně zvýšily o 3,1 procenta, z toho ve stravování a pohostinství o 3,6 procenta a v ubytování o jedno procento.
V informačních a komunikačních činnostech tržby stouply o 1,9 procenta. Filmový a hudební průmysl naopak vykázal pokles tržeb o více než 30 procent, informoval ČSÚ. V činnostech v oblasti nemovitostí tržby meziročně vzrostly o 1,6 procenta. V profesních, vědeckých a technických činnostech se tržby zvýšily o dvě procenta a v administrativních a podpůrných činnostech o 0,6 procenta, přičemž například činnosti cestovních agentur, kanceláří a jiných rezervačních a souvisejících činností vykázaly nárůst o 1,9 procenta.
Mezičtvrtletně růst vykázala většina odvětví, pokles byl zaznamenán pouze v administrativních a podpůrných činnostech.
Oživení spotřebitelské poptávky je však podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera pozvolné a zaostává za očekáváním. "Reálné mzdy sice opět rostou, jejich úroveň však v důsledku předchozího strmého poklesu stále odpovídá pouze polovině roku 2018," řekl ČTK. Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler pak poukázal na to, že tržby v červnu zpomalily meziroční růst z květnových 2,5 procenta na 1,9 procenta. za celé první pololetí pak oproti loňsku stouply o 1,8 procenta.