Davos varuje před <span>nebezpečím protekcionismu</span>

Ekonomika
1. 2. 2009 12:07
Světové ekonomické fórum v Davosu.
Světové ekonomické fórum v Davosu.

Britský premiér Gordon Brown na Světovém ekonomickém fóru.Před ochranářskými tendencemi varovala v Davosu o víkendu řada předních politiků v čele s britským premiérem Gordonem Brownem. Velké obavy panují zejména z přístupu nové americké vlády prezidenta Baracka Obamy, která zahrnula do připravovaného plánu na oživení ekonomiky ustanovení o povinném nákupu americké produkce.

Podle ministrů shromážděných ve švýcarském letovisku je velmi pozitivní, že proti americkým ochranářským ustanovením "Buy America" se postavily velké americké podniky jako Caterpillar, které se bojí odvety v zahraničí proti své produkci.

ČTĚTE TAKÉ: Konference v Davosu: předloni zde Roubini hlásil krizi

Za ochranářské tendence je kritizována i Evropská unie, která v sobotu uvalila na dovoz šroubů z Číny antidumpingová cla až 85 procent, poté co podobná cla uplatnila proti čínské obuvi a ocelovým prutům. EU také k nelibosti světových zemědělských vývozců nedávno obnovila subvence na export mléčných produktů a Indie zvýšila cla na dovoz oceli. To vše vyvolává vzpomínky na Velkou hospodářskou krizi 30. let, kdy po rozsáhlém zvýšení cel v USA následovaly podobné kroky po celém světě, což celou krizi výrazně zostřilo a globálně rozšířilo.

ČTĚTE TAKÉ: EU uvalila vysoká antidumpingová cla na čínské šrouby

Světové ekonomické fórum v Davosu.Ministři obchodu dvacítky významných zemí světa také slíbili vyřešit v letošním roce zbylé rozpory, které brání dokončit takzvané katarské kolo jednání o liberalizaci světového obchodu. V prohlášení vydaném po sobotní schůzce se obchodní zástupci rovněž zavázali, že se zdrží budování nových obchodních bariér.

ČTĚTE TAKÉ: Davos: Rusko a Čína nešetří kritikou Západu

Jednání, která začala v katarské metropoli Dauhá před osmi lety, měla původně skončit již před více než čtyřmi lety. Blokují je však stále hlavně rozpory v otázce zemědělského obchodu mezi vyspělým a rozvojovým světem. Nová globální obchodní dohoda je nyní stále více považována za nástroj nezbytný pro odvrácení ochranářských tendencí, které vyvolala nynější finanční krize a hluboká ekonomická recese.

Foto: AP, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ