Digitalizace
Dvě třetiny maloobchodníků mají profil na sociální síti
24.04.2019 17:34
Digitalizace bude v příštích letech udávat hlavní směr pro podnikání v maloobchodu, nadále se budou rozvíjet také internetové obchody. Z moderních technologií obchodníci nejčastěji využívají elektronické platební metody, on-line marketing a cloudová úložiště. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP). Více než polovina maloobchodníků přizpůsobuje webové stránky chytrým telefonům a dvě třetiny mají profil na sociálních sítích, ukázal průzkum dále.
Maloobchod v Česku bude nadále podle AMSP patřit k nejvíce dynamickým odvětvím ve srovnání s ostatními státy Evropské unie. Podle Eurostatu se Česko v maloobchodu řadí mezi šest nejrychleji rostoucích zemí EU. Maloobchodu se loni dařilo, meziroční index jeho tržeb činil 104,8 procenta. Nejvíce tržby rostly v prodeji zboží internetových obchodů a zásilkových tržeb, a to o 15,4 procenta.
Asociace se letos zaměřuje na digitální podnikání a představuje ho podnikatelům. Ukazuje jim, co je bude čekat v nákupech a prodejích přes aplikace a jak se prezentovat zákazníkům zejména mladší generace. Prodejci podle asociace chápou, že pokud své webové stránky nepřizpůsobí chytrým telefonům a nebudou komunikovat přes sociální sítě, na trhu neuspějí.
Nejmenší firmy a malí živnostníci by si podle končícího předsedy představenstva AMSP a nastávajícího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka měli uvědomit, že digitalizace a Průmysl 4.0 nejsou hrozbou. "Není to o tom, že dnes musí vše změnit. Naopak jim říkáme: raději dvakrát zvažte a racionálně investujte, ale připravujte se na to, že v příštích pěti letech změna nastane, a vy musíte vědět, jak budete koncipovat vaše živnosti," řekl Havlíček, o jehož nástupci ve funkci předsedy představenstva AMSP se má rozhodnout tento čtvrtek.
Do digitálních technologií podle průzkumu AMSP investuje šest z deseti živnostníků a firem a sedm z deseti do účetních systémů. Průzkum také zjistil, že tři čtvrtiny dotázaných obchodníků si dokázaly "něco konkrétního" spojit s pojmem chytrá prodejna.
Pokud budou chtít obchodníci zejména v sektoru stravování uspět, musejí počítat s nástupem dalších nových trendů. U potravin a nápojů jsou to podle analýzy například jídlo s sebou (on-the-go), svačinky (snacking), zážitková gastronomie nebo prémiové produkty, kdy zákazníci konzumují méně sladkostí a žádají kvalitní potraviny.
AMSP sdružuje malé a střední podniky a živnostníky i jejich organizace z celé republiky. Založena byla v roce 2000 a zastupuje zájmy více než 250 tisíců podnikatelských subjektů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.