Dopady krize
Ekonomická tíseň zvyšuje riziko nevěry
22.10.2011 08:35
Odborníci z Kansaské univerzity mají další špatnou zprávu v době, které jsme si zvykli říkat opatrné ekonomické oživení. Špatný stav hospodářství zvyšuje pravděpodobnost, že budou muži, a to i ti žijící v kvalitních monogamních svazcích, hledat další sexuální partnerky.
Profesor sociální psychologie Omri Gillath ve studii, která vyjde v listopadovém Journal of Experimental Social Psychology, sledoval reakce mužů na erotické fotografie těsně poté, kdy měli podle instrukcí přemýšlet o své smrti. Jejich fyzická reakce byla výraznější než u mužů z kontrolní skupiny.
Nemusí jít o život
Podle Gillatha vyvolává pocit ohrožení u mužů vyšší potřebu reprodukce. A ta bez sexu není běžně možná. Nezaměstnanost nebo chudoba nemusejí být vnímány jako ohrožení života, ovšem nedostatek peněz může podle profesora vést v extrémních případech i ve vyspělém světě k hladu a ztrátě bydlení.
"Jsme biologicky předurčeni k reprodukci, k zachování rodu," upozorňuje Gillath. "Naše geny musejí přežít. Muži pak díky svému příspěvku k rozmnožování, který na rozdíl od toho ženského netrvá devět měsíců, v extrémním ohrožení podvědomě dělají vše pro přežití svých genů." Mají tedy sex s co největším počtem partnerek. Tato potřeba je zakódovaná a nejde zcela popřít výchovou ani společenskými konvencemi.
Ve vyspělém světě neznamená ekonomická nejistota rovnou hrozbu smrti hladem. Lidské tělo to ovšem nechápe stejně dobře jako myslící část mozku. Biologicky jsme stále vybaveni pro život, ve kterém jsme vystaveni útokům predátorů a nepřízni přírody. Proto se nám srdce rozbuší ve chvíli, kdy si nás šéf pozve na kobereček. Asi sotva půjde o život, a přece buší...
Nejen sexem živ je člověk během krize
Nejde o jedinou studii, která se zabývá dopady krize na lidské chování. Podle materiálu z univerzity v Miami například roste kvůli krizi zneužívání alkoholu a frekvence riskantního chování souvisejícího s alkoholem, například řízení v opilosti.
Závěry této práce jsou v rozporu s dosavadním přesvědčením, že lidé méně pijí, protože mají méně peněz. Oba názory ovšem dokládají, že se ekonomická krize podepisuje na našem každodenním životě.
Text vznikl ve spolupráci se serverem investicniweb.cz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.