Řečí čísel
Ekonomika Hongkongu poprvé za deset let klesla
03.02.2020 12:32
Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla, na vině jsou hlavně násilné protivládní protesty a také cla, která byla zavedena kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle předběžných údajů snížil o 1,2 procenta, oznámily místní úřady. Analytici varují, že to nejhorší teprve přijde, protože ukončení protestů ve městě, které je pod čínskou správou, zatím nebylo oznámeno. Ekonomiku navíc ohrožuje epidemie onemocnění novým koronavirem v Číně.
Loňský pokles ekonomiky byl první od globální finanční krize, u jejíhož zrodu stál pád velké americké investiční banky Lehman Brothers Holding ze září 2008. Technicky však Hongkong vstoupil do recese ve třetím čtvrtletí, kdy ekonomika zaznamenala propad druhé čtvrtletí za sebou.
V samotném čtvrtém čtvrtletí se HDP ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,4 procenta, za červenec až září klesl o tři procenta. Meziročně pak ekonomika klesla o 2,9 procenta po snížení o 2,8 procenta ve třetím čtvrtletí.
Město v recesi
"Nákaza koronavirem pravděpodobně udrží město v recesi déle," uvedl ekonom Capital Economics Martin Rasmussen.
Hongkong má zatím potvrzeno 15 případů onemocnění. Město už přijalo opatření na omezení přílivu návštěvníků z Číny, kde už na tuto nemoc zemřelo 361 lidí. Maloobchodní i turistický sektor města jsou závislé na výdajích návštěvníků z pevninské Číny.
Ekonomka ING Iris Pangová očekává, že letos ekonomika Hongkongu klesne o 4,5 procenta a pokud se podaří zvládnout epidemii, vrátí se příští rok k mírnému růstu.
Analytici finančního ústavu ANZ odhadují, že šíření viru sníží HDP Hongkongu v prvním čtvrtletí o 1,4 procentního bodu. Onemocnění tak bude mít na Hongkong nejhorší dopad ve srovnání s dalšími oblastmi v Asii mimo Čínu. Analytici Capital Economics očekávají, že virus sníží HDP až o dva procentní body.
Vstupní brána do Číny
Zhruba sedm měsíců trvající politické protesty uvrhly město do nejhorší krize od roku 1997, kdy Británie předala správu Hongkongu zpět Číně. Turisté rušili rezervace, obchodníkům prudce klesly tržby a citelné ztráty zaznamenal akciový trh. Na ekonomiku města navíc nepříznivě působil útlum čínské ekonomiky a vleklý obchodní spor mezi USA a Čínou.
Podle posledních dostupných údajů se maloobchodní tržby v Hongkongu v listopadu propadly meziročně o 23,6 procenta a propad zaznamenaly už desátý měsíc za sebou. Počet zahraničních turistů se pak ve stejném měsíci propadl o 55,9 procenta, nejvíce od května 2003, kdy propukla epidemie onemocnění SARS.
Hongkong je jedním z nejdůležitějších finančních center na světě. Mnoho podniků s ambicemi expandovat v Číně ho stále považuje za vstupní bránu do kontinentální Číny. Čínské firmy naopak Hongkong využívají pro napojení na mezinárodní kapitál, pro testování zájmu a také jako odrazový můstek svých ambicí expandovat do celého světa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.