Rada EU
Havlíček jednal o vnitřním trhu a udržitelném růstu
05.07.2019 15:42
O udržitelném růstu, vnitřním trhu a energeticko-klimatické politice jednal ve čtvrtek a pátek v Helsinkách vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Šlo o první neformální pracovní setkání Rady Evropské unie pro konkurenceschopnost, kterou tvoří ministři hospodářství členských zemí. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Havlíček mluvil ve Finsku také o dalších příležitostech pro české firmy.
Finové začali předsedat Radě EU 1. července. Tématem dvoudenního zasedání bylo mimo jiné prohlubování vnitřního trhu. Havlíček dnes jednal také s irským ministrem obchodu Patem Breenem. Domluvili se na posílení neformální skupiny takzvané like-minded group pro vnitřní trh EU. Společně s Irskem, Dánskem, Estonskem, Nizozemím a Švédskem prosazují mnohem větší uvolnění sektoru služeb na úrovni EU.
Aby se zvýšila konkurenceschopnost EU, je podle Havlíčka zapotřebí několika faktorů. "Udržení průmyslu, volný pohyb služeb, podpora malých a středních podniků nikoliv přes dotace, ale přes snížení byrokracie, posílení mobility studentů či společný výzkum s otevřeným přístupem k datům," uvedl.
Havlíček cestoval do Helsinek a zpět modernizovaným čtyřmístným letounem Zlin Z 143 LSi Genius, který spolupilotoval náměstek MPO Vladimír Bärtl. O tento typ letadla je právě ve Finsku dlouhodobě zájem v armádě i civilním letectví. Před několika lety se v rámci tendru pro finskou armádu český výrobce ZLIN Aircraft ucházel o dodávky letadel, avšak neuspěl kvůli požadavkům finské strany na větší parametry kokpitu. Výrobce ji upravil, aby se do ní vešel i dva metry vysoký pilot s přilbou a rezervou.
"Nyní už letadlo splňuje kritéria finské armády. Přestože tendr byl v nějaké fázi uzavřen, zástupci finského ministerstva obrany projevili zájem," řekl v telefonickém rozhovoru Bärtl. Jakmile se tendr podle něj znovu vypíše, český výrobce se přihlásí.
Fakt, že cesta z Prahy do Helsinek trvala zhruba sedm hodin, podle Bärtla dokazuje, že nejde jen o cvičný letoun pro vojenské účely a sportovní akrobacii, ale je vhodný i pro civilní cesty. Český velvyslanec ve Finsku Ivan Jukl řekl, že Česko více než rok s finskou stranou jedná o průmyslové spolupráci v obranném průmyslu.
O české výrobky je ve Finsku podle Jukla zájem. Například firma Linet dodává zdravotnická lůžka do jedné z místních nemocnic a Škoda Transportation vyrábí přímo ve Finsku tramvaje a vlaky. Na severu země patří její továrna se stovkami zaměstnanců k největším zaměstnavatelům. Škoda Auto je ve Finsku třetí značkou na trhu. Finsko sice nepatří do první dvacítky exportních zemí pro ČR, český vývoz ale letos pravděpodobně přesáhne jednu miliardu eur. Finové mají zájem o projekty z energetiky, stavebnictví, nanotechnologií a umělé inteligence.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.