Hospodářská komora: Na povinném testování zaměstnanců by se měl podílet stát

Ekonomika
27. 10. 2020 09:39
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kdyby měly firmy zákonnou povinnost testovat své zaměstnance na koronavirus, přinese to vysoké náklady pro současnou krizí zasažené podnikatele. Stát by tak měl spolu s případným povinným testováním přijít i se systémem alespoň částečných kompenzací ze strany státu a zdravotních pojišťoven. Hospodářská komora tak reagovala na slova premiéra Andreje Babiše, který plošnost povinného testování ve firmách připustil v rozhovoru pro Mf DNES.

Kompromis pro alespoň částečné proplácení testů ve firmách ze strany státu dojednávala Hospodářská komora už během srpna, kdy o této problematice hovořila na setkání s ministerstvem zdravotnictví, hygieniky i zástupci zdravotních pojišťoven.

"I z toho důvodu vítáme, že vláda vnímá nezastupitelnou roli zaměstnavatelů při prevenci covidu-19. Zároveň si ale musí uvědomit, že masivnější testování bude znamenat nepochybně vyšší náklady pro podnikatele. Stát musí zároveň zajistit i dostatečnou kapacitu laboratoří, které velké množství testů v rozumném čase zpracují," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Spolu s propadem poptávky a ekonomickou nejistotou by podle komory plošné testy proto znamenaly další výrazný zásah do napjatých firemních rozpočtů. "V modelovém příkladu firmy se 100 zaměstnanci, vyjdou ji dvě PCR testování měsíčně na více než 350 000 korun. U všech českých zaměstnanců mimo státní sféru, kterých je v tuzemsku 2,9 milionu, vyjde jedno testování na 5,1 miliardy korun," vypočetl Dlouhý.

Velkou příležitost vidí mnohé sektory zastoupené v Hospodářské komoře v tzv. antigenních testech, u kterých je diagnostika infekčního onemocnění založená na detekci antigenu a které mají výhodu v rychlosti testu (do 15 až 30 minut), snadnosti provedení a relativně nízké ceně.

"Očekáváme, že laboratorní skupina ministerstva zdravotnictví už opravdu v řádu dní stanoví jasně veškeré zásadní parametry testů, jako je požadovaná senzitivita a specificita, a jednoznačně vydefinuje podmínky uznání antigenních testů jako diagnostické metody. Zdravotní pojišťovny pak musejí obratem stanovit podmínky úhrady, a to nejen testů samotných, ale i veškerých dalších nákladů, například zdravotnického materiálu. Testování musí být pro praktické lékaře finančně motivující," upozornil předseda sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pryček Vladimír

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ