Jak převzít kontrolu nad svým rozpočtem?
08.04.2021 16:40
Chcete mít kontrolu nad svým osobním či rodinným rozpočtem? Dnes už nemusíte počítat s tužkou v ruce. Stejně jako při sjednání půjček nebo spoření vám pomůže internet. Příjmy a výdaje můžete sledovat přímo v internetovém bankovnictví či v různých mobilních aplikacích.
Přehled příjmů a výdajů
Jen když si budete poctivě zaznamenávat všechno, co si koupíte, budete mít rodinný nebo osobní rozpočet pod kontrolou. Někomu vyhovuje vlastní systém v jednoduché excelové tabulce, někomu internetbanking, který pro tyto účely využívá 60 % ekonomicky aktivních Čechů.
Ideální je v takovém případě rozšířená verze internetbankingu. Nabízí ji spousta bank včetně České spořitelny, ČSOB nebo mBank. Milovníci technologií ale dávají v poslední době přednost mobilním aplikacím.
Jak si hlídat rozpočet v internetovém bankovnictví?
V některých verzích internetového bankovnictví si můžete vytvořit virtuální přihrádky na jednotlivé výdaje. Přitom nemusí jít pouze o platby z daného účtu. Některé banky umožňují vkládat do systému i fotky účtenek, a navíc vám nastaví upozornění na dobu, kdy je budete moci smazat.
Novinkou minulého roku je správa několika různých bankovních účtů prostřednictvím jedné aplikace. Jednoduše řečeno, vyberete si účet, který se vám ovládá nejlépe, a ty ostatní s ním jednoduše propojíte.
Mobilní aplikace jako nejmodernější řešení
K těm nejoblíbenějším patří jednoduchá aplikace Spendee, kterou vytvořili čeští vývojáři. Už nějakou dobu ale slaví úspěchy i ve světě a není divu - je velmi intuitivní, uživatelsky přívětivá a nebude vás stát ani korunu. Pokud se tedy nerozhodnete pro rozšířenou verzi Premium.
Nejznámější aplikaci na správu financí nejspíš znáte, jmenuje se Wallet a nabízí opravdu všechno, co pro kontrolu rozpočtu potřebujete. Navíc ji můžete mít v češtině. Díky grafům a fotkám účtenek získáte stoprocentní přehled. Jen je škoda, že se dokumenty nedají jednoduše stáhnout a aplikace patří spíše k těm dražším. Bezplatné demo verzi většina funkcí chybí.
Velké množství funkcí a přehlednost nabízí i Budget Book, za kterou sice zaplatíte, ale pouze jednorázově a spíše symbolickou částku.
Všechny jmenované aplikace jsou dostupné pro operační systémy iOS i Android.
Finanční rezerva a dlouhodobý plán
Finanční gramotnost se v posledních letech zlepšuje, ale 20 % Čechů si stále vytváří peněžní rezervy jen na jeden měsíc. Přitom se doporučuje mít finanční polštář minimálně na šest měsíců a ideálně alespoň na rok. Jak toho dosáhnout?
Kromě dostatečného vysokého příjmu je základem plán dlouhodobých a krátkodobých cílů. To znamená, že si jednak budete šetřit na byt, auto a jiné dražší věci a jednak na malé radosti jako nové kolo, boty na zimu nebo letní dovolenou.
Je vědecky dokázáno, že ten, kdo si občas dopřeje nějakou drobnost, bude méně podléhat impulzivnímu nakupování. Přitom právě to připravuje domácnosti o desetitisíce korun ročně.
Pro nákup potřebných věcí můžete využít slevy, které najdete díky internetovým srovnávačům nebo slevovým portálům. Nenakupujte ale zbytečnosti jen proto, že jsou zrovna v akci. Většinou není tak výhodná, jak na první pohled vypadá.
Kdy můžou být řešením hotovostní půjčky?
Pokud jste doteď dostatečně neplánovali, můžou vás překvapit nečekané výdaje. Menší obnos peněz se dá na internetu získat už během několika hodin, a to díky hotovostním půjčkám.
Takzvané půjčky na ruku vyplácené v hotovosti se většinou vyplatí v krátkodobém horizontu. Poskytují je zejména nebankovní společnosti, ale také některé banky, například Česká spořitelna, Equa Bank či Air Bank. V obou případech si ale nezapomeňte ověřit výši úroků, poplatky a také RPSN neboli celkové náklady na danou půjčku.
1