Katastr nemovitostí nestíhá zapisovat. Odnesla to klientka banky

Ekonomika
27. 5. 2014 18:42
Nový občanský zákoník prodloužil dobu zápisu na katastru nemovitostí, což může zkomplikovat situaci lidem, kteří si berou hypotéku (ilustrační foto).
Nový občanský zákoník prodloužil dobu zápisu na katastru nemovitostí, což může zkomplikovat situaci lidem, kteří si berou hypotéku (ilustrační foto).

Berete si hypotéku a potřebujete kvůli tomu provést zápis do katastru nemovitostí? Pak si ověřte, jaké lhůty dala vaše banka do smlouvy o poskytnutí úvěru. Lhůty se totiž na katastru kvůli novému občanskému zákoníku prodloužily, a vy kvůli tomu můžete přijít o tisíce korun.

Doba zápisy katastru nemovitostí se výrazně prodloužila. dokonce by se téměř dalo říci, že katastr kolabuje. Zatímco ještě loni stíhali úředníci změny zapisovat do měsíce, nyní je průměrná doba na vyřízení okolo sedmi týdnů. A klientům bank to působí problémy. Své zkušenosti s tím má například Eva z Prahy (její celé jméno redakce zná). "Vzali jsme si bezúčelovou hypotéku na částku 390 tisíc korun s tím, že jsme to museli nechat zapsat v katastru k bytu. Jinak podle pracovníka banky nebylo možné úvěr čerpat. Smlouvu jsme podepsali 11. dubna s tím, že lhůta na čerpání je měsíc," konstatovala Eva. V tu dobu podle ní už bankovní instituce - v jejím případě Komerční banka - musela vědět, že se to nemůže stihnout, protože katastru nyní trvá vyřízení zápisu zhruba sedmdesát dnů.

Žádost o změnu v zápisu se tak protahovala. "Třináctého května mi najednou volá makléř, že nutně potřebuje podepsat dodatek smlouvy o prodloužení čerpání. Sešli jsme se druhý den v osm hodin ráno v centru, kde jsem to rychle podepsala s tím, že čerpání hypotéky je psané do 14. srpna," říká Eva. V dodatku přitom je podle ní napsané, že vše proběhlo na žádost banky. "A teď si strhli čtyři tisíce za žádost o změnu v hypoteční smlouvě," diví se postupu finanční instituce Eva a čeká na vyřízení stížnosti, kterou bance zaslala.

"Obecně platí, že klient si může zvolit termín zahájení čerpání hypotečního úvěru a to až na dobu devíti měsíců od data podpisu smlouvy. Klientům proto doporučujeme volit termín zahájení čerpání s určitou časovou rezervou, neboť mohou nastat nepředvídatelné události, které nedovolí uskutečnit původní záměr," reagoval na - nutno přiznat, že obecně formulovaný - dotaz ohledně postupu instituce v podobných případech mluvčí Komerční banky Michal Teubner. "V takovém případě je pak třeba prodloužit lhůtu čerpání dodatkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o krok z podnětu klienta, je změna zpoplatněna dle Sazebníku," odpověděl na dotaz, jak se banka staví k hrozícím penále, které klient sám svým postupem nezavinil.

"Zodpovědnost je na klientovi"

"Podle nového občanského zákoníku musí katastr po podání návrhu na vklad informovat všechny dotčené strany o této skutečnosti a vyčkat dvacet dní na případné námitky - teprve poté může vklad provést. Počet druhů záznamů, které podle nového občanského zákoníku katastr od 1.ledna provádí, se také dramaticky rozrostl," vysvětluje mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň, kde může spočívat problém se zápisy na katastru. Není tedy podle něj divu, že doba pro vyřízení se může výrazně protáhnout.

Většina hypotečních úvěrů se ale podle něj čerpá na základě podání návrhu na zápis zástavního práva, takže je doba trvání vkladového řízení neovlivňuje. "Problémem, se kterým jsme se setkávali, v prvním pololetí roku bylo, že někteří klienti, kteří podepsali smluvní dokumenty ještě v roce 2013, podali návrh na vklad zástavního práva  až letos a katastr zástavu kvůli formálním vadám - měla se zřídit už podle nového občanského zákoníku - odmítl zapsat. V takovém případě jsme dodatky ke smlouvám, popřípadě nové zástavní smlouvy vyhotovili zdarma," dodává.

Většinou však banky nejsou podle svých vyjádření v podobných případech příliš vstřícné. "Evidujeme jednotky případů, kdy si klient z vlastní vůle s bankou dohodl ve smluvním ujednání podmínku čerpání úvěru na zapsané zástavní právo," uvedla za celou skupinu ČSOB mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková. "Čerpání peněz je tak podmíněno provedením zápisu na Katastru nemovitostí. Zde je pak zapotřebí počítat s tím, že prodleva ze strany Katastru může v těchto případech klientům komplikovat cestu k uvolnění finančních prostředků. Tuto situaci jsme schopni rychle řešit na základě žádosti klienta, a to formou dodatku ke smlouvě, který je zpoplatněn dle sazebníku banky," dodala Mocková.

"Domníváme se, že banka by se neměla stavět do role, která jí nepřísluší a neměla by proto posuzovat míru zavinění ze strany klienta, případně důvody selhání třetích stran, jako je například prodávající či katastr nemovitostí," uvedl Pavel Zúbek z GE Money Bank. "Zodpovědnost v tomto případě zůstává na klientovi s tím, že výjimečné či závažnější případy banka posuzuje individuálně," dodal s tím, že zatím GE Money Bank podobné případy neregistruje.

Česká spořitelna se pak vyhnula odpovědi úplně. "Situaci každého klienta řešíme individuálně a u každého úvěrového případu zvažujeme všechny nastalé okolnosti, včetně těch, které uvádíte vy. Konkrétní situace jednotlivých klientů nemůžeme s ohledem na jejich soukromí a bankovní tajemství zveřejňovat nebo komentovat," uvedla Klára Pačesové z jejího tiskového oddělení.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ