Falešní obchodníci
Když to podvodníci umějí, jejich kšefty odhalíte těžko
21.05.2014 15:04
Téměř 118 milionů korun je zjištěná škoda na hospodářských kriminálních činech v České republice za první čtvrtletí letošního roku. Kriminalisté se v posledních letech setkávají stále častěji s nejrůznějšími úvěrovými, dotačními nebo pojistnými podvody. Jde o nejčastější hospodářskou kriminalitu.
Přestože jsou triky podvodníků čím dál tím sofistikovanější a podvodníci se v mnoha případech ani nebojí svého odhalení, natož postihu, existují určité varovné signály, podle nichž mohou podnikatelé poznat, že něco není v pořádku.
Podvodů a podvodných praktik je celá řada, v poslední době jsou vidět dva typy. V prvním případě jde o podvod, jehož příprava trvá asi čtvrt až půl roku a v současné době je téměř nepostižitelný. Podvodníci se zaměřují především na firmy dodávající snadno prodejné zboží, například na velkoobchodníky s hutním materiálem. Na začátku koupí tzv. spící společnost, která sice není aktivní, ale má dlouhou historii dohledatelnou v obchodním rejstříku. "Noví zástupci takové společnosti jsou často velmi komunikativní, rádi zvou dodavatele na prohlídku svých prostor a nemají problém předložit v krátké době jakékoliv účetní výkazy. Jestliže se obchod s takovou společností uskuteční, vše probíhá velmi rychle - dodávka se často ani nevyskladní a rovnou putuje k neznámému odběrateli. Faktura není nikdy proplacena a dodavatel o své zboží přijde.
Hůře odhalitelný je případ, kdy podvodník koupí společnost, která na trhu úspěšně a bez problémů fungovala již mnoho let. "U tohoto typu podvodu je problém, že zdánlivě všechno funguje dál, pouze se změnil majitel. Proto dodavatelé dál dodávají a ani v případě, že se platby opožďují, nejsou ostražití," říká Petr Herman, ředitel útvaru upisování rizik ve společnosti KUPEG, úvěrová pojišťovna.
Jediným varovným signálem je převod vlastnictví takovéto společnosti například na bílého koně nebo na společnost registrovanou v off-shore zemích jako Britské Panenské ostrovy, Panama a podobně. To už se dodavatelé ke svým penězům nemají šanci dostat.
"Podnikatelé by navíc sami měli být velmi opatrní a dobře si své odběratele prověřit. Je důležité, aby shromažďovali informace ze všech dostupných zdrojů a v ideálním případě je mezi sebou sdíleli," radí Herman. "Pokud na ně neudělíme limit, což znamená, že našemu klientovi sdělíme, že jeho pohledávky za takovou firmou nepojistíme, chovají se její představitelé někdy až agresivně."
"Ze všeho nejdříve je nutné si uvědomit, že ne každý byznys končí stiskem ruky a vystavením faktury, kterou protistrana uhradí. Občas si sice plácnete, fakturu vystavíte, ale peníze ne a ne přijít. V tu chvíli vstupuje do hry pojištění pohledávek coby ochrana podnikatelského rizika před neplatiči," řekl pro server Finmag.cz Robert Čapka, majitel pojišťovací společnosti Gorau. "Pokud podnikatel nebo firma své pohledávky nepojišťují, můžou se zajišťovat například směnkami. Ani směnky, ani jiné podobné instrumenty vám však negarantují, že se vám peníze vrátí, pokud se stanete obětí podvodu nebo narazíte na klienta, který se dostane do platební neschopnosti. Pojištění pohledávek vám ústy pojišťovny radí, s kým do byznysu jít a komu se raději vyhnout."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.