Kůrovcová kalamita
Nábytkářský průmysl roste, ohrozit ho může nedostatek kvalitního dřeva
26.02.2020 08:56
Český nábytkářský průmysl loni díky trvající ekonomické konjunktuře rostl devátým rokem po sobě. V roce 2018 činily tržby téměř 38 miliard korun, za loňský rok zatím přesné údaje nejsou. Rizikem je trvající kůrovcová kalamita, jejímž důsledkem je nedostatek kvalitního dřeva ze smrků i listnatých stromů. Zároveň kvůli neochotě řady českých majitelů lesů včetně největších Lesů ČR přejít na certifikaci FSC musejí výrobci dřevo dovážet ze zahraničí, což výrobu prodražuje, řekla novinářům před brněnským veletrhem Mobitex předsedkyně Klastru českých nábytkářů Lucia Haraslínová.
Podle údajů klastru tempo růstu zvolňuje. Daří se nadále i exportu, klíčovou odbytovou zemí zůstává Německo. S odstupem následují Slovensko a Francie. "Pro letošní rok očekáváme stabilizaci," uvedla Haraslínová.
Výrobci s obavami sledují situaci na trhu se dřevem, na němž je kvůli kůrovcové kalamitě nadbytek nekvalitního smrkového dřeva. Je použitelné pouze pro výrobu některých deskových materiálů. Kvůli přednostní kůrovcové těžbě chybí kvalitní smrkové dřevo a dřevo z listnatých stromů, řekla Haraslínová. I kvůli tomu, že v nábytkářství se používá více dřevo z listnáčů, přemýšlejí výrobci o jeho dovozu.
K dovozu je tlačí také to, že české lesy nemají v dostatečné míře certifikaci FSC, která garantuje lesní hospodaření s ohledem na přírodu. "V poslední době je v nábytkářském průmyslu důsledně požadováno. V zahraničí zareagovali vlastníci lesů pružněji. Kvůli rostoucí vzdálenosti dovozu pak roste i podíl nákladů na dopravu," řekla Haraslínová.
Nábytkáři se také dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců, absolventů truhlářského učňovského oboru je málo vzhledem k poptávce zaměstnavatelů. Firmy se tak snaží rekvalifikovat zájemce a dovážejí pracovníky z Ukrajiny. Firmy se také snaží robotizovat a automatizovat výrobu, aby některé práce mohl dělat stroj a nebyl potřeba řemeslník.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.