Do zásoby
Nákupy energií přes kladenskou komoditní burzu trhly rekord
17.07.2019 19:09
Ceny elektřiny po jarním zpomalení opět rostou, za poslední tři měsíce zdražily dodávky na příští rok přibližně o 15 procent. Proto si některé obce, firmy a kraje začaly elektřinu kupovat do zásoby. Nejoblíbenějším způsobem nákupu se místo těžkopádných soutěží či elektronických aukcí stala kladenská komoditní burza, která hlásí v 1. pololetí 2019 historicky rekordní objem kontraktů.
Energetický trh Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) určený pro konečné odběratele, firmy, obec či úřady, je využíván nejvíce ve své dosavadní historii. Za prvních šest měsíců roku 2019 bylo na ČMKB uzavřeno 4337 kontraktů na dodávku 5,482 milionu megawatthodin (MWh) elektřiny a zemního plynu v hodnotě 4,960 miliardy korun, což je více než za tři čtvrtletí loňského roku.
"V porovnání se stejným obdobím loňského roku stoupla pololetní bilance v megawatthodinách trojnásobně. Zaznamenali jsme také nárůst dvouletých kontraktů. Významná část odběratelů se po dramatickém růstu cen v loňském druhém pololetí rozhodla nakoupit za letošní nižší ceny, někteří i na delší období. Firmy i veřejný sektor se už naučily využívat hlavních výhod burzovního trhu a pružně reagují na cenové změny," uvedl tiskový mluvčí burzy Martin Soukup.
Některé kraje zajistily dodávky energií na burze až do roku 2021
Některé firmy, obce i kraje si tak v prvních měsících tohoto roku nakoupily energie dopředu. Pořízení energií na příští rok nevynechalo například město Jindřichův Hradec nebo Moravskoslezský kraj. Dodávky až do roku 2021 si pak na burze zajistily Královehradecký nebo Pardubický kraj. "Kraj využil toho, že ceny energií klesly a snížil náklady krajského úřadu a svých organizací na příští dva roky o 11 procent. Ve finančním vyjádření to znamená úsporu 20,5 milionu korun," sdělil na svých stránkách Pardubický kraj.
O své zkušenosti se správným načasováním nákupu energií na komoditní burze se podělila na květnové konferenci o nákupech energií konané v Brně ředitelka Energetické agentury Zlínského kraje (EZAK) Miroslava Knotková. Agentura vznikla v roce 2006 na podporu zvyšování účinnosti, efektivnosti a soběstačnosti ve využívání zdrojů energie a její služby jsou zaměřeny na bezplatné poradenství organizacím kraje, městům, obcím a dalším subjektům ve Zlínském kraji. "Na Českomoravské komoditní burze nakupujeme od roku 2010 a s tímto druhem nákupu jsme zcela spokojeni," poznamenala. Zdůraznila přitom, že trh komoditní burzy dává veřejné správě řadu možností (rychlost a flexibilita nákupu), současně ale od ní vyžaduje aktivní přístup a správné načasování celého procesu. Příkladem podle ní je nákup elektřiny a plynu Zlínským krajem v letošním roce, kdy se s dohodcem podařilo zachytit nízké ceny z počátku roku.
Meziroční zvýšení tržeb i rekordní rok co do počtu kontraktů
Komoditní burza ČMKB byla velmi úspěšná i v minulém roce. Rok 2018 byl rekordním co do počtu kontraktů, tak i z pohledu hospodářských výsledků. Tržby burzy dosáhly 29 milionů korun a meziročně tak vzrostly o téměř 50 procent. Ročního maxima bylo dosaženo také počtem 7783 kontraktů, celkovým objemem 6,626 milionu MWh zobchodovaných energií a finanční hodnotou obchodů 6,257 miliardy Kč.
"Bilanci za minulý rok lze ještě doplnit o rekordní počet 6262 registrovaných účastníků obchodování, který meziročně vzrostl o 3 procenta, a podílem ČMKB na burzovních obchodech s dodávkami energií v České republice, který dlouhodobě přesahuje 90 procent. Výsledkem je optimální soutěžní prostředí generující objektivní ceny dodávek energií v České republice při nízkých transakčních nákladech," dodává k bilanci za rok 2018 Martin Soukup.
Vedle několika set firem (mimo jiné dopravní podniky, průmyslové firmy, teplárny, vodárny nebo zemědělské společnosti) na ČMKB nakupuje energie cca 600 měst a obcí i téměř všechna ministerstva a kraje, státní organizace, nemocnice nebo vysoké školy.
Elektřinu a zemní plyn pořízené na ČMKB využívají i všechny hasičské stanice a policejní služebny, soudy či věznice v České republice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.