Německá ekonomika podle institutů vzroste jen o 0,8 procenta

Ekonomika
4. 4. 2019
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Přední německé ekonomické instituty podstatně snížily společný odhad letošního růstu německé ekonomiky, a to na 0,8 procenta z 1,9 procenta, která odhadovaly loni na podzim. Zpráva ale varuje, že pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, hospodářský růst může být ještě podstatně nižší.

"Dlouhodobý vzestup německé ekonomiky skončil," uvedl viceprezident institutu IWH Oliver Holtemöller. Zpráva konstatuje, že dále vzrostl negativní dopad politických rizik na globální ekonomické prostředí. Ekonomický propad ve druhé polovině roku 2018 je však způsoben především problémy průmyslové výroby.

Prognóza byla dokončena k 29. březnu 2019, kdy se zdálo, že Británie neodejde z Evropské unie bez dohody, což je nyní méně pravděpodobné. Pokud ale tato situace nastane, hospodářský růst v letošním i příštím roce bude pravděpodobně výrazně nižší, než je v této prognóze uvedeno.

Výbor ekonomických poradců německé vlády již minulý měsíc snížil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,8 procenta z dříve předpovídaných 1,5 procenta.

Samotná vláda zveřejní aktualizovaný výhled tento měsíc. Podle lednové vládní prognózy by se měl v letošním roce hrubý domácí produkt (HDP) zvýšit o jedno procento, píše agentura Reuters.

Spor mezi USA a Čínou

Instituty potvrdily předpověď na rok 2020, kdy by se měl hrubý domácí produkt (HDP) zvýšit o 1,8 procenta.

Předpokládají, že růst zaměstnanosti zpomalí, počet zaměstnaných ale příští rok stoupne na 45,5 milionu osob z letošních 45,3 milionu. Míra nezaměstnanosti by se tak měla snížit na 4,6 ze 4,8 procenta. Spotřebitelské ceny by měly v průměru zrychlit růst z letošních 1,5 procenta na 1,8 procenta v roce 2020.

Od loňského podzimu se zvýšila rizika jak pro německou, tak i globální ekonomiku. Na mezinárodní úrovni existují hrozby, jako je obchodní spor mezi USA a Čínou a dosud nevyřešený proces odchodu Británie z EU. K domácím problémům německého hospodářství patří zejména nedostatek kvalifikovaných pracovníků a obtíže v automobilovém průmyslu.

Společnou ekonomickou prognózu připravily instituty DIW (Berlín), Ifo (Mnichov), IfW (Kiel), IWH (Halle) a RWI (Essen).

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Hans

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné