Nezaměstnanost v ČR klesla na 3,9 procenta, jsou za tím sezonní faktory
09.04.2024 23:42
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3,9 procenta z únorových čtyř procent. Na konci měsíce bylo bez práce 288.623 lidí, o 7484 méně než v únoru. Počet volných pracovních míst se meziměsíčně zvýšil o 81 na 268.660. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Podle něj ke snížení podílu nezaměstnaných přispělo teplé počasí.
Také podle analytiků jsou za poklesem nezaměstnanosti sezonní faktory, upozorňují však, že březnové snížení bylo mírnější než v předchozích letech. Loni v březnu byl podíl nezaměstnaných 3,7 procenta.
Nezaměstnanost proti únoru klesla ve všech 14 krajích a v 68 z 77 okresů Česka. "Díky mimořádně teplému počasí se do celorepublikového vývoje nezaměstnanosti v březnu již výrazně promítly začínající sezonní práce, například ve stavebnictví. K podnikání se také začaly vracet osoby samostatně výdělečně činné, které v zimě přerušily činnost a zvolily evidenci na úřadu práce," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
"Tradičně nezaměstnanost v březnu začíná klesat v souvislosti se zahájením sezonních prací, letošní pokles byl očekáván o to citelnější z titulu nadstandardně teplého počasí, které umožnilo zahájit sezonní práce dříve. Navzdory tomu však podíl nezaměstnaných osob poklesl jen velmi mírně a méně, než odpovídá tradiční sezonnosti," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Podle analytiků směřuje letošní rok k vyšší průměrné nezaměstnanosti než loni, kdy dosáhla 3,6 procenta. Dramatický nárůst ale nečekají, celoroční hodnota podle nich zůstane pod čtyřmi procenty.
"Ve srovnání s předchozími lety bylo sice v březnu volných pracovních míst méně absolutně, i relativně v poměru k nezaměstnaným, ale jejich počet zůstává i nadále vysoký. Recese tuzemské ekonomiky v loňském roce se do zhoršení situace na pracovním trhu promítla jen okrajově," míní analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Krištof upozornil, že počet volných míst už čtyři měsíce stagnuje a je stále nižší než počet uchazečů o zaměstnání. "O to důležitější je, aby se lidé snažili průběžně vzdělávat i rekvalifikovat - je to nezbytné, aby získali lepší zaměstnání a mohli si vydělat víc. Trh práce se stále rychleji mění a s tím i poptávka po nových kompetencích a znalostech," dodal.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v březnu v Ústeckém kraji se šesti procenty. Nejnižší podíl lidí bez práce byl 2,8 procenta v Praze. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla 8,2 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,5 procenta lidí.
Zaměstnavatelé mají podle Úřadu práce ČR nejčastěji zájem o stavební dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, řidiče nákladních aut, kuchaře nebo uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji.
1