Nizozemsko kupuje pro Ukrajinu devět českých houfnic

Ekonomika
28. 2. 2024 22:24
Nizozemsko kupuje pro Ukrajinu devět českých houfnic
Nizozemsko kupuje pro Ukrajinu devět českých houfnic

Nizozemsko objednalo devět samohybných houfnic Dita od české zbrojovky Excalibur Army. O kontraktu dnes na síti X informoval nizozemský ambasador v Česku Daan Huisinga.

Zbraně jsou součástí velké nizozemské zakázky pro Ukrajinu, kterou dodají dva čeští výrobci zbraní, uvedlo nizozemské ministerstvo obrany na webu.

Hodnotu zakázky nesdělilo. Uzavření kontraktu potvrdila ČTK i zbrojovka. Detaily kontraktu jsou neveřejné, uvedl její mluvčí.

Kvůli nákupu zbraní navštívil v úterý závod společnosti Excalibur Army ve Šternberku náčelník štábu nizozemské armády Onno Eichelsheim. "Jakmile bude vybavení otestované, půjde přímo na Ukrajinu," uvedlo nizozemské ministerstvo.

Kromě samohybných houfnic se Eichelsheim v Česku zajímal také o pasivní sledovací systém VERA-NG. Výrobek české společnosti ERA dokáže detekovat vzdušné, námořní i pozemní cíle.

Uzavření kontraktu na dodávku houfnic potvrdil ČTK Andrej Čírtek, mluvčí skupiny Czechoslovak Group (CSG), do které zbrojovka Excalibur Army patří. "Objem zakázky a další detaily jsou v tuto chvíli neveřejné," uvedl.

Návštěva nizozemské delegace ve Šternberku měla podle Čírtka kontrolní a informativní charakter. Její primární náplní bylo ověření výrobních a dodavatelských schopností zbrojovky. "Členové delegace neměli na programu žádná jednání obchodní povahy," dodal mluvčí.

Nizozemsko si už dříve v Česku objednalo 100 protiletadlových systému MR-2 Viktor určených především pro boj s drony a spolu se Spojenými státy a Dánskem objednalo modernizaci stovky tanků T-72. Tyto stroje jsou ukrajinské armádě už dobře známé, a jejich obsluha tak nebude vyžadovat žádný další výcvik.

Houfnice Dita využívají v NATO standardizovanou munici o ráži 155 milimetrů. Dostřel má až 39 kilometrů, uvádí výrobce.

Společnost Excalibur Army patří do zbrojařsko-strojírenské skupiny Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada. Skupina má výrobní podniky v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Indii, Velké Británii a USA. Firmy v holdingu působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábějí zbraně, munici či speciální vozidla. Členem holdingu je kopřivnická automobilka Tatra Trucks či výrobce radarů Eldis.

V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje přes 10.000 zaměstnanců. Hrubý provozní zisk (EBITDA) holdingu v roce 2022 meziročně stoupl na více než dvojnásobek a činil zhruba 5,62 miliardy korun. Tržby skupiny podle konsolidovaných výsledků předloni vzrostly o tři čtvrtiny na bezmála 25 miliard korun.

Autor: ČTK Foto: , ČTK / Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ