Mobilní operátor Vodafone zavedl ve 12 prodejnách službu eScribe, která umožňuje bezplatným on-line přepisem řeči na dálku komunikaci sluchově postiženým lidem. Konkurence podobnou službu nenabízí.
Služba eScribe funguje díky telefonickému spojení se specializovaným centrem přepisu, kde se řeč převádí do textu na webovém rozhraní. Osoba se sluchovým postižením si text v reálném čase čte na monitoru počítače v prodejně.
Zákazníci se sluchovým postižením si tak mohou v prodejně bez asistence zařídit vše potřebné. "Zákazníci s vadami sluchu již nejsou při jednáních odkázáni na cizí pomoc. Přesným přepisem mluveného projevu získávají kompletní informace, což je v oblasti nabídky služeb velmi důležité," uvedl prezident České unie neslyšících Martin Novák.
Služba vznikla na ČVUT za podpory Nadace Vodafone Česká republika a do běžného provozu ji přenáší sociální firma Transkript Online. Dosud se využívala spíše na konferencích a přednáškách, teď se přibližuje individuálním potřebám neslyšících. Dalším cílem je vytvoření softwaru pro automatické rozpoznávání řeči, který by v budoucnu nahradil centrum přepisu a také umožnil využívat přepis na mobilních telefonech.
"Využít ji mohou například i cizinci, pro které je těžší porozumět hovorovému jazyku než psanému projevu," říká Zdeněk Bumbálek, projektový manažer služby z ČVUT. "Napadlo nás, že nejdražší jsou přepisovatelé, kteří musejí dojíždět do místa konání konference či přednášky, a tak jsme si řekli, proč bychom nemohli realizovat přepis vzdáleně, popřípadě využít software pro rozpoznávání řeči." Živý přepisovatel podle něj má stále oproti počítači spoustu výhod - lépe rozumí v šumu či si dokáže domýšlet, porozumět zadrhávané řeči a podobně.
V Česku žije až půl milionu obyvatel se sluchovým postižením a přes 95 procent nepoužívá znakový jazyk.