Odkup podílu
Do Bioinovy, jež pracovala se Sykovou, vstoupila Finep Innovation
29.06.2016 05:47
Do biotechnologické firmy Bioinova, která se specializuje na vývoj buněčných terapií, vstoupila společnost FINEP Innovation, která patří developerovi FINEP HOLDING a investiční společnosti ABP Consulting. V úterý o tom informovala Barbora Dlabáčková z agentury Best Communications. Neuvedla, kolik FINEP Innovation do transakce investovala.
V Bioinově má majetkový podíl Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR. Jeho ředitelka Eva Syková nedávno na svou funkci rezignovala kvůli kauze léčby kmenovými buňkami.
FINEP Innovation získala v Bioinově patnáctiprocentní podíl, uvedla Dlabáčková. Největším podílníkem Bioinovy je český stát zastoupený ústavem (35 procent), k dalším vlastníkům patří společnosti SinBio (25 procent), Hakel (15 procent) a CTI (cca šest procent).
Bioinova je zadavatelem několika klinických studií a výrobcem léčivého přípravku na bázi kmenových buněk pro další studie. Spolupracuje kromě AV ČR s univerzitami a firmami, které se zabývají výzkumem v regenerativní medicíně. Věnuje se i aplikaci buněčných terapií, tkáňovému inženýrství a nanotechnologiím. Bioinovu založil ústav v roce 2008 jako součást inkubátoru, který vybudoval ze strukturálních fondů.
Zákon porušen nebyl, etika ano
Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a spolumajitel firmy SinBio Karel Havlíček nedávno řekl, že pro investory jde o rizikovou investici. Když ale dobře dopadne, může z ní být zisk. "Snažíme se financovat klinické studie, což se už teď docela daří. Ta firma (Bioinova) je dnes už v zásadně připravena realizovat přibližně tři, čtyři, možná i pět klinických studií," uvedl. Klinické studie jsou podle Havlíčka také o fandovství investorů, kteří by se například v budoucnu mohli stát vlastníky léčebných metod.
SinBio sdružuje mladé biotechnologické a nanotechnologické společnosti s globálním tržním potenciálem. "Než do něčeho investujeme, projdeme si světové rešerše a odborné články, necháme si vyjádřit řadu renomovaných lidí. To, co dnes zkouší někteří zhrzení vědci, využívají situace a míří proti kmenovým buňkám, je hrozně špatně," řekl Havlíček.
Kauzu senátorky Sykové (za ČSSD) odstartovala reportáž České televize, podle níž spolupracovníci Sykové brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou 150 tisíc korun za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii přitom má být ze zákona bezplatná. Syková se vzdala řady funkcí, trvá ale na tom, že nic neudělala. Také právní posudek, který si nechala zpracovat, konstatoval, že zákon neporušila. Etická komise Univerzity Karlovy ale minulý týden ve stanovisku uvedla, že vědecký a lékařský tým Sykové porušil etiku.
FINEP HOLDING je podle svého webu se základním jměním čtyř miliard korun největší českou developerskou skupinou v České republice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.