Šikovné obchody
Sedmnáctiletý cucák úspěšným investorem. Akciím USA se daří
15.12.2014 18:45 Analýza
Tak šikovně obchodoval s akciemi, že za rok třicetinásobně rozmnožil původní vklad. Americký středoškolák dal na frak i ostříleným makléřům. Jeho konto dokládá, že investice do amerických akcií byly letos velmi výhodné. A zřejmě budou i v příštím roce.
Zapomeňte na věhlasná investorská jména. Hlavní hvězdou letošního roku je teprve sedmnáctiletý Connor Bruggemann, student z amerického New Jersey. Do akcií investuje teprve sedmnáct měsíců, a přesto dokázal necelých deset tisíc dolarů (asi 220 tisíc korun) rozmnožit na burze až na 320 tisíc dolarů (přes sedm milionů korun).
Zpočátku bez výraznějších úspěchů sázel na velké firmy jako Apple nebo Verizon. Později se zaměřil na oblast "centových akcií", tedy cenných papírů takřka neznámých firem, které se obchodují za méně než dolar. V případě růstového trhu nabízejí vysokou míru zhodnocení, jejich ceny ale rychle létají nahoru a dolů. Investor tak může o peníze přijít během chvíle.
Connor to s obchodováním myslí vážně. V dětském pokoji má dva monitory, které mu ukazují vývoj cen akcií, a celé hodiny vyhledává informace o společnostech. Hledá tipy a rady na internetových fórech. S akciemi obchoduje prostřednictvím chytrého telefonu i během vyučování - pod lavicí. A vyplácí se mu to. Je středoškolák, ale disponuje větším majetkem než řada jeho učitelů. Na vlastní stránce za roční poplatek 2000 dolarů (44 tisíc korun) navíc už radí zájemcům, jak na trhy. Díky ziskům z obchodů si koupil BMW, oběma rodičům dal počítač MacBook a sourozencům koupil nové iPhony.
Příběh amerického teenagera ukazuje, že akcie za sebou mají skutečně dobrý rok. A podle TÝDNEM oslovených odborníků nabídnou nejlepší zhodnocení z hlediska investic i v příštím roce. V letošním roce se dařilo zejména americkým a japonským akciím, které táhlo nahoru pumpování peněz do tamních ekonomik. Americké akcie sice nevyrovnaly loňský nárůst o téměř 30 procent, pořád však byly - co se největších burz týká - nejlepší.
"Za celý rok zaznamenaly dvouciferný růst. Špatně si nevedly ani akcie v Japonsku, ani ve státech z jižního křídla eurozóny," říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta. Naopak pražské burze se příliš nedařilo. Letos si zatím polepšila jen o 1,35 procenta. Dolů ji tlačil především propad akcií Erste Group.
Investoři se v posledních letech k akciím vracejí, neboť státní dluhopisy nabízejí mizivé zhodnocení. Výnosy amerických nebo německých dluhopisů se pohybují na minimálních hodnotách. Klesaly i výnosy u periferních evropských zemí.
* Jak jsou na tom akcie v Evropě?
* Co pro české investory znamenaly intervence ČNB?
* Jak to bude s trhy v příštím roce?
* Mají ještě americké akcie kam růst?
To vše se dočtete v aktuálním vydáním časopisu TÝDEN, které je právě v prodeji.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.