Trh s prodejem hudebních nosičů v Česku má už od roku 1996 klesající tendenci. Zachraňují ho pouze tzv. prémiové prodeje především v novinových stáncích. Prodej hudebních alb prochází útlumem i ve Spojených státech, kde loni klesl o 12,7 procenta na 373,9 milionu kusů.
"Setrvalý pokles prodejů fyzických nosičů v Česku pokračoval i v roce 2009," uvedla Petra Žikovská, ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI. Podle Žikovské se může pohybovat kolem 15 procent. Znamenalo by to, že za rok 2009 by tržby za hudební cédéčka a dvd klesly na zhruba 111 milionů korun. Aktuální výsledky za celý rok 2009, kde budou započítány i rozhodující předvánoční prodeje, ale IFPI zveřejní až na konci ledna.
Strmý propad prodeje hudebních nosičů nevyvažuje ani mírný nárůst digitálních prodejů, kdy si lidé hudbu za poplatek stahují přes internet či mobilní telefon. Zásadní změnou ale byl v roce 2008 nástup prodeje hudby přes novinové stánky, které dosáhly objemu 183 milionů korun. Se započítáním těchto prodejů dosáhl hudební trh jako celek v roce 2008 poprvé od poloviny devadesátých let růst o 11 procent s objemem více než 555 milionu korun.
Průmysl ničí piráti
Také v USA zaznamenává hudební trh prudký pád. Podle společnosti Nielsen SoundScan byl loni nejnižší od roku 1991. Prodej digitální hudby se sice opět zvýšil, avšak tempo růstu výrazně zpomalilo. Nejprodávanějším umělcem byl loni Michael Jackson.
Hudební průmysl se již dlouhou dobu potýká s masivním pirátstvím a konkurencí dalších forem zábavy, jako jsou videohry. Zájem o hudební alba rovněž negativně ovlivnila ekonomická recese, která sice zvýšila výdaje spotřebitelů za živé koncerty a filmy v kinech, avšak zájmu o hudební nosiče neprospěla. Prodej hudebních alb se za posledních devět let snížil osmkrát. Od roku 2000, kdy se celkem prodalo 785,1 milionu kusů, se propadl již o 52 procent.
Nejprodávanější je Jackson
Částečnou podporou pro hudební průmysl byla červnová smrt zpěváka Michaela Jacksona, který se stal nejprodávanějším umělcem roku. Celkem se prodalo 8,3 milionu alb s Jacksonovými nahrávkami.
Nejprodávanějším albem bylo Fearless od Taylor Swiftové, které překonalo v prodejnosti i první album Susan Boyleové. Její album I Dreamed a Dream se však začalo prodávat až v listopadu, zatímco album Fearless je na trhu již od roku 2008. Swiftová byla rovněž druhým nejprodávanějším interpretem za Jacksonem s 4,6 miliony prodaných nosičů. Třetí skončili Beatles s 3,3 miliony nosičů.
Důležité postavení v prodeji hudby si i nadále udržel nákup skladeb přes internetové obchody, mezi nimiž vévodí iTunes firmy Apple. Prodej digitálních nahrávek stoupl loni o 8,3 procent na rekordních 1,16 miliardy kusů. Předloni však vzrostl až o 27 procent a o rok dříve dokonce o 45 procent. Prodej digitálních alb se zvýšil o 16,1 procent na 76,4 milionu kusů po růstu o 32 procent v roce 2008 a 53 procent v roce 2007.
Celkový prodej hudby, včetně alb, singlů, hudebních videí a digitálních nahrávek, stoupl o 2,1 procenta na 1,5 miliardy kusů. I zde však růst výrazně zpomalil z předloňských 10,5 procenta a 14 procent v roce 2007.
Ilustrační foto: Profimedia.cz, Robert Zlatohlávek