Výběr informací o společnosti Omnipol, která byla založena před 90 lety, 22. října 1934:
- Společnost původně vznikla v roce 1934 jako mezinárodní síť obchodních zastoupení Škody Plzeň, její vznik je spojený s působením škodováckého ředitele Karla Loevensteina. Omnipol sloužil k uzavíraní barterových obchodů, kdy například Jugoslávie začala místo peněz posílat tabák, pomáhal i obchodním vztahům třeba s Persií (jak se do roku 1935 nazýval Írán). Už tehdy se firma zabývala obchodem se zbraněmi, jež tvořily významnou část výrobního programu Škody.
- Po válečné přestávce byl Omnipol obnoven, podobně jako mateřské Škody se ho ale týkaly prezidentské dekrety o znárodnění. Zůstalo mu zaměření na zahraniční obchod, od roku 1953 dostal rozhodnutím komunistické strany na starosti import a export letecké techniky i sportovních zbraní. Po změnách během 50. let se z Omnipolu stal jeden z podniků zahraničního obchodu (PZO), což byly zvláštní společnosti, jež měly až do konce komunistického režimu na starosti byznys s cizinou, každá přitom měla monopol na část trhu.
- Až do konce normalizace se tak Omnipol věnoval exportu československých letadel, zejména cvičných proudových strojů Aero L-39 Albatros a dopravních Let L-410, ale i náhradních dílů na ně. Jeho prostřednictvím Československo vyváželo i vybavení pro letiště včetně radiolokátorů, ale i další "materiál speciálního určení", jak se označuje další vojenská technika. Omnipol ale také letadla importoval, jeho prostřednictvím se dovážela technika používaná Československými aeroliniemi (ČSA).
- Omnipol, který v roce 1973 předal starost o čs. sportovní zbraně PZO Merkuria, pravidelně vystavoval nejen na brněnském veletrhu, ale i na podobných akcí v cizině včetně například aerosalonu v Paříži. I díky oblíbeným větroňům L-13 Blaník nebo akrobatickým Zlinům obchodoval Omnipol také s "kapitalistickou cizinou", mezi zákazníky patřily i země "třetího světa". Například mezi roky 1986 a 1990 podnik vyvezl vojenský materiál za téměř 55 miliard korun, z toho třetina pocházela ze států mimo socialistický blok.
- Podnik zanechal za normalizace výraznou stopu i v ulicích Prahy. Když totiž v polovině 70. let vyhořel Veletržní palác, kde měl Omnipol i další PZO kanceláře, dostal parcelu v Nekázance v proluce po třech domech zbouraných v roce 1967. Tam se v roce 1979 otevřelo dodnes využívané sídlo Omnipolu navržené ve stylu k skulpturalismu a kovového brutalismu. "Budova představuje kvalitní a ojedinělý příklad začlenění moderního objektu do okolní historické řadové zástavby," uvádí památkový katalog.
- V roce 1991 se podnik transformoval a následně byl částečně privatizován. O pět let později odkoupil akcie společnosti ve vlastnictví státu Chemapol Group, o další dva roky později podíl od Chemapolu získala společnost C.H.M., která se v lednu 1999 přejmenovala na Omnyx. V roce 2004 pak veškeré jmění Omnipolu přezvala společnost Omnyx, která poté změnila název na Omnipol. Většinovým majitelem firmy je Richard Háva se syny, menší podíl vlastní i prezident společnosti Jiří Podpěra.
- Před Richardem Hávou, který se stal šéfem Omnipolu po vstupu Chemapolu, působil v podniku dlouhá léta jeho otec František Háva, který na přelomu 80. a 90. let firmu také krátce řídil. Háva senior podle informací médií z poloviny 90. let za minulého režimu zajišťoval obchody v Sýrii a kontakty měl například i v Libyi, jež byla tradičním odběratelem československých zbraní. Předtím, než se František Háva stal ředitelem, vedl v Omnipolu obchodní skupinu letecké techniky.
- Dnes je Omnipol dodavatelem obraných, bezpečnostních a leteckých systémů. Kromě letecké techniky a leteckých cvičných systémů se soustředí především na obrannou a bezpečnostní elektroniku. Dodává a integruje také systémy průmyslových výrobních technologií určených pro potravinářský a strojírenský průmysl a související služby. Společnost v minulosti získala řadu zakázek od české armády, mimo jiné byla v roce 2010 dodavatelem čtyř transportních letadel CASA C-295M.
- Nákup těchto letounů, kvůli kterým byla řadu let souzena a nakonec zproštěna obžaloby někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová, je jedním z kontroverzních obchodů mezi českým státem a Omnipolem nebo Hávou. Jeho jiná firma Zenit například v polovině 90. let zprostředkovala výměnu stíhaček MiG-29 za polské vrtulníky W-3 Sokol. Pozornost budilo i přátelství mezi Hávou a Miroslavem Kalouskem, mimo jiné někdejším náměstkem na ministerstvu obrany, s nímž Omnipol uzavírá řadu smluv.
- Od počátku 21. století se Omnipol soustředí také na investice do tradičních českých výrobců vojenské techniky. Od roku 2011 do skupiny patří například společnost ERA, která se orientuje na systémy pasivní radiolokace pro civilní i vojenské účely. V roce 2018 skupina Omnipol koupila Mesit Holding, který se specializuje na vývoj a výrobu produktů a systémů v letectví, kosmonautice, v obranném a bezpečnostním průmyslu.
- V roce 2015 se Omnipol stal také strategickým partnerem a finančním investorem v projektu vývoje nového letounu Aero L-39NG Skyfox, což je nový cvičný typ, který v současnosti nahrazuje letoun L-39 Albatros vyvinutý v 60. letech minulého století. Omnipol je také menšinovým společníkem maďarské společnosti HSC Aerojet, jež vlastní Aero Vodochody. Před dvěma roky, po ruské invazi na Ukrajinu, pak Omnipol koupil od jejího ruského majitele firmu Aircraft Industries z Kunovic, která vyrábí letadla L-410.