Databáze Bisnode
Daňové ráje: české firmy podnikají nejčastěji na Marshallových ostrovech
25.01.2018 13:05
V devíti zemích upraveného seznamu států, které podle EU vytváří 'neférově-příznivé' podmínky pro podnikání, podniká 173 českých firem. Nejčastěji na Marshallových ostrovech, kde má sídlo 152 společností. Základní kapitál českých firem z černé listiny EU se blíží 663 milionům korun, vyplývá z databází poradenské společnosti Bisnode.
Na černý seznam bylo v minulém roce zařazeno 17 států mimo území EU, které dostatečně nespolupracují v daňových záležitostech. Tento týden však úředníci EU na základě příslibu lepší spolupráce v daňové oblasti osm z nich, Barbados, Grenadu, Jižní Koreu, Macau, Mongolsko, Panamu, Tunisko a Spojené arabské emiráty, přesunuli na takzvanou šedou listinu.
Na černé listině daňových rájů zůstalo jen devět zemí, Americká Samoa, Bahrajn, Guam, Marshallovy ostrovy, Namibie, Palau, Svatá Lucie, Samoa a Trinidad a Tobago.
Koncem loňského roku EU zveřejnila seznamy daňových rájů, černý a šedý. V zemích z obou seznamů podniká přes 10 500 českých firem. Vlastníci těchto firem v základním jmění upsali přes 61 miliard korun. Šedý seznam aktuálně obsahuje 55 jurisdikcí, které v daňové oblasti zatím neplní požadavky EU, ale slíbily učinit patřičné změny.
"Naši podnikatelé z doposud dostupných dat na černé a šedé listiny daňových rájů nereagovali. Pravdou ale je, že většina českých a slovenských firem stejně využívá evropských daňových rájů, které unie i přes kritiku do svého seznamu nezařadila," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Země zařazené na černou listinu by mohly ztratit přístup k penězům z EU, například k unijním fondům či penězům z Evropské investiční banky. Závěry Evropské komise také zmiňují možnost opatření v daňové oblasti, například různé srážkové daně či neuznávání určitých typů nákladů. Taková opatření jsou ale na rozhodnutí členských zemí bloku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.