Zaměstnání
Firmy by neměly svým zaměstnancům lhát, říká expertka
14.11.2018 16:00 Rozhovor
Rozhovor s Magdalénou Chvalinovou, konzultantkou interní komunikace a lektorkou kurzu "Základy interní komunikace" ve společnosti Top Vision zaměřené na firemní a manažerské vzdělávání.
Jaké chyby firmy nejčastěji dělají v komunikaci se zaměstnanci?
Informační tok ve firmách je bohužel často jednosměrný. K zaměstnancům míří neustálý proud informací a pokynů, ale důležité je, aby se také mohli k věcem vyjádřit a mít pocit, že jejich názor někoho zajímá. Dobře to funguje například při nastavování klíčových firemních hodnot. Než aby je management určoval čistě seshora, je lepší nechat o nich lidi diskutovat.
V nastavení těchto věcí asi hraje klíčovou roli šéf...
Přesně tak, ryba smrdí vždycky od hlavy. Například v některých firmách je pan ředitel pod ochranou přísné sekretářky, přes kterou neproklouzne ani myš. Tím vlastně lidem dává podprahově najevo, že se s nimi nepotřebuje bavit, že pro něj jejich názor není relevantní. Když potom taková firma výjimečně udělá vstřícný krok a svolá mítink, kde chce top management se zaměstnanci diskutovat, ředitel se pak hrozně diví, že všichni mlčí jako zařezaní.
Jak to naopak vypadá ve firmách, kde mají interní komunikaci nastavenou dobře?
Mohu uvést třeba příklad jednoho mobilního operátora, který měl vždy velmi otevřenou firemní kulturu. Nebyl tam problém, aby řadový zaměstnanec z klientského centra napsal kritický e-mail generální ředitelce nebo jí kritiku sdělil při náhodném setkání na chodbě. Jde o velmi zdravý způsob otevřené komunikace výhodný pro obě strany. Zaměstnanci byli mnohem motivovanější a jejich práce je bavila. A top management nemusel mít pocit, že se před ním problémy tutlají. O všem věděl z první ruky. Tato dobrá atmosféra pak prosakovala i směrem navenek, k zákazníkům.
Na jaké další problémy v interní komunikaci ve své praxi konzultantky narážíte?
Zaměstnancům se často lže, respektive skrývá se před nimi pravda. Někdy je to i pochopitelné, management nechce, aby se některé věci dostaly ven předčasně. Jenže znáte českou náturu, leckdo se o takové tajemství - například může jít o brzké propouštění či restrukturalizaci - rád podělí a mezi lidmi se pak šíří šuškanda a atmosféra nedůvěry. V takových situacích se mnohem více vyplácí otevřenost od samého začátku.
A jak je to s rozpočty firem na interní komunikaci?
Tady mě zaráží jeden paradox. Firmy nemají problém investovat milióny do marketingu, ale dát pár set tisíc do interní komunikace je jim zatěžko. Přitom stačí jeden demotivovaný zaměstnanec a reputace firmy je ztracená. Nepochybně platí, že zaměstnanec je ambasadorem firmy navenek. V tom dobrém, ale především v tom špatném.
Pokud Vás podobná témata zajímají více do hloubky, zúčastněte se konference IN Communication Forum právě na téma interní komunikace, která se koná 20. 11. 2018 v Praze. Akce je zaměřena primárně na specialisty firemní komunikace, HR manažery a PR manažery. Vystoupí na ní například známý odborník na komunikaci Martin Jaroš s tématem "Zaměstnanci jako ambasadoři značky a role leaderů v komunikaci" a řada dalších expertů. Více informací a registrace zde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.