Boj proti hazardu
Poslanec Farský: Z Malty nelze provozovat hazard v Česku
24.06.2011 17:01 Rozhovor
Obce budou moci regulovat hazard na svém území, říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN poslanec Jan Farský (TOP 09), který stál za novelou loterijního zákona. Ta sjednotila odvody na veřejně prospěšné účely na 20 procent z výtěžku. Sázkové kanceláře Fortuna a Tipsport už hrozí, že se přesunou na Maltu.
Co novela loterijního zákona přinese obcím?
Zvýšení pravomocí, příjmů a odpovědnosti. Obce budou moci účinně regulovat hazard na svém území. Budou moci určit kde, kdy a které hry je možné provozovat. Novela přináší také zvýšení příjmů. Obcím by při nezměněném rozsahu hazardu přinesla 3 miliardy korun korun. Jasně je také definováno, v souladu s rozhodnutím ústavního soudu z minulého týdne, že obce mohou regulovat i videoloterní terminály a ty také podléhají místnímu poplatku. Samozřejmě, že když se zvyšují pravomoci a příjmy závislé na hazardu, roste i odpovědnost obcí.
Co říkáte kritice, že jednotný odvod na veřejně prospěšné účely ve výši dvaceti procent z výtěžku poškozuje sázkové kanceláře? Je sjednocení odvodů vhodné?
Odvod ve výši dvaceti procent je z výtěžku. Tj. od vsazených částek se odečtou vyplacené částky a správní poplatky a ze zbytku se odvede 20 procent. Podmínky jsou tak nastavené pro všechny stejné. Různé výše odvodů vedly k účelovému dělení společností tak, aby spadly do nejnižší šestiprocentní sazby. Sjednocení odvodů považuji za správné a vhodné.
Nepoškodí sjednocení odvodů menší firmy, když velké společnosti mají odvody zastropovány správním poplatkem?
Jak jsem již uvedl, mnohdy byla výše odvodu určena ne velikostí společnosti, ale velikostmi společností na které se rozdělila. Správní poplatek navíc není daň. Jeho účelem je pokrytí nákladů státu spojených s výkonem určité činnosti.
Sázkové kanceláře Fortuna a Tipsport vyhrožují, že se odstěhují na Maltu. Co tomu říkáte?
Že z Malty nejde v České republice legálně v oblasti hazardu podnikat.
Nebylo by vhodnější zavést zdanění hazardních skupin?
V poslanecké sněmovně jsme schválili novelu loterního zákona. V nebývalé šíři se podařilo regulovat hazard. Obce jsou účastníky řízení, prostřednictvím vyhlášek mohou určovat kde kdy a jaký hazard bude provozován, odvody na veřejně prospěšné účely jsou nastaveny s maximálním důrazem na transparentnost. Kdybychom se zároveň pokoušeli o zdanění, mám obavu, že by to dopadlo jako při většině minulých pokusů o regulaci hazardu - každý by si nakonec našel místo, pro které by pro výsledný návrh nehlasoval. A nic by se neschválilo a vyhrály by zase jen loterijní společnosti. Šli jsme cestou diskuze a shody. Zdanění hazardu je dalším krokem, na kterém už práce probíhají.
Budou o tom, kam pošlou peníze, dále rozhodovat hazardní společnosti?
Částečně ano a za splnění přísných podmínek. Čtvrtinu z odvodů dostávají přímo obce k přerozdělení na veřejně prospěšné účely. U zbytku navrhují loterijní společnosti jeho využití, které však musí být schváleno orgánem, který povolil hru, tj. obcí nebo ministerstvem financí, a smlouvy o využití příspěvku na veřejně prospěšné účely musí být na dobu minimálně pěti let zpřístupněny na internetu. Prostředky nesmí být poskytnuty personálně spříznění společnosti i proto musí mít nově společnosti provozující loterie jasnou vlastnickou strukturu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.