Před 50 lety byly za velkého zájmu uvedeny na trh první stírací losy
29.05.2024 08:40
Za vznikem stíracích losů v dnešní podobě stáli americký počítačový expert John Koza a marketingový odborník Daniel Bower, kteří si založili firmu Scientific Games Corporation, která programovala americké loterijní systémy.
Při spolupráci s Massachusettskou loterijní komisí je napadlo, že největším problémem loterií bylo, že účastníci loterie museli čekat až týden, než se dozvěděli z televize nebo novin, zda vyhráli. A tak se zrodil nápad na první stírací los, který byl poprvé uveden na trh před 50 lety, 29. května 1974, v Bostonu.
První los se jmenoval The Instant Game a za cenu jednoho dolaru mohl hráč vyhrát až deset tisíc dolarů. Jeho úspěch byl okamžitý, stálo se na něj v dlouhých frontách a stírací losy začaly pronikat i do dalších států. Zanedlouho se staly celosvětovou senzací. První stírací los v Evropě vydala v roce 1978 švýcarská společnost Loterie Romande.
Zajímavostí je, že patent na stírací los získala až v roce 1987 společnost Astro-Med z West Warwicku ve státě Rhode Island. V patentu se však uvádí, že losy s výherními údaji vytištěnými na okénku a pod neprůhlednou vrstvou byly k dispozici již dříve. V polovině 90. let začaly stírací losy pronikat i na internet. Světovým lídrem na trhu stíracích losů je v současnosti společnost ScratchMania.
Historie stíracích losů sahá do 60. let, kdy někteří zelináři ve Spojených státech k zboží dávali zákazníkům kartičky, kde se pod voskem občas objevila malá částka peněz jako odměna za věrnost zákazníků.
V Československu byl zahájen prodej stíracích losů v srpnu 1989. První sérií, kterou vydala Sazka, byla Spartakiádní hra 1990. První emise měla 10 milionů kusů a byla rozprodána během čtyř měsíců distribuce. Nejprodávanějším losem v ČR byla Tutovka (1992), jejíž finále se losovalo přímo na televizních obrazovkách. Podle mluvčího Sazky Václava Friedmanna se losu prodalo v devíti etapách 182 milionů kusů za více než 2,3 miliardy korun. Ohlas měla také Vánoční kometa, v níž bylo možné vyhrát astronomických 100 milionů korun.
Lidé v Česku loni prosázeli 873,2 miliardy korun. Meziročně se objem vkladů zvýšil o 15 procent, když rostly sázky ve všech rozšířených typech hazardních her. Objem vyplacených výher se proti roku 2022 zvýšil o 15,4 procenta na 814,3 miliardy korun. V loteriích, jako jsou například Sportka nebo stírací losy, lidé loni vsadili 23,7 miliardy korun, proti roku 2022 se objem sázek zvýšil o 9,9 procenta.