Přes 60 procent průmyslových firem si stěžuje na nedostatek pracovníků

Ekonomika
17. 4. 2021 09:59
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Přes 60 procent průmyslových firem si stěžuje, že jim chybí některý typ pracovníků, nejvíce kvalifikovaných dělníků. Na jednu volnou pracovní pozici ve výrobě připadá v průměru pouze 0,3 až 0,5 uchazeče. Firmy se proto plánují v budoucnu ještě intenzivněji spoléhat na pracovníky ze zahraničí. Vyplývá to z únorového průzkumu personální agentury Hofmann Personal mezi více než dvěma sty českými personalisty.

Na 53 procent společností v průzkumu zmínilo, že jim chybí zejména kvalifikovaní dělníci, řemeslníci, opraváři nebo pracovníci obsluhy strojů a zařízení. Největší nedostatek těchto pozic vládne v automobilovém průmyslu, strojírenství, kovovýroba a slévárenství.

"Kvalifikovaných dělníků je na trhu dlouhodobě nedostatek a situace se jen tak nezmění. Poptávka po těchto lidech již mnoho let výrazně převyšuje nabídku. Nyní podle našich odhadů chybí ve výrobě a ve stavebnictví až 300 tisíc pracovníků," uvedla ředitelka personální agentury Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.

Jedním z důvodů je podle ní nízký zájem o učňovské obory. Řada studentů má manuální práci spojenou s nižším finančním ohodnocením, ale to už dávno neplatí. Kvůli nedostatku pracovních sil v technických oborech firmy naopak často zvyšují nabízenou mzdu a zlepšují pracovní podmínky, lidé jim však přesto stále chybí. "Situaci neřeší ani postupující automatizace a nové technologie, ty totiž dokáží zastat rutinní nekvalifikovanou práci, nikoliv odborné pozice," dodala.

Nabírat nové zaměstnance, zejména kvalifikované dělníky, by v příštích měsících potřebovala třetina dotázaných společností. Zvyšování stavů plánují především firmy z automobilového průmyslu. Nižší čísla než průměr hlásí Praha, Středočeský, Plzeňský a Pardubický kraj, naopak lépe jsou na tom v tomto ohledu kraje Moravskoslezský, Karlovarský, Olomoucký nebo Ústecký, které mají vyšší nezaměstnanost a tudíž více uchazečů na jedno volné pracovní místo,

Ohledně budoucí situace na trhu práce jsou skeptičtí i personalisté. Skutečnost, že v podnicích chybí nejen kvalifikovaní lidé, je dnes největší starost více než pětiny z nich. Až 84 procent si myslí, že nedostatek odborných profesí bude přetrvávat i v budoucnu.

Stále více firem vidí řešení v zaměstnávání cizinců. To bylo populární již před pandemií, jejich podíl mezi zaměstnanci vzrostl v roce 2019 až na 15 procent. "V dnešní době se již otevřeně mluví o tom, že bez cizinců se ve výrobě v Česku neobejdeme, " podotkla Hrbáčková.

Více než polovina podniků obsazuje cizince i na kvalifikované pozice. Až 70 procent personalistů pak navíc uvádí, že u nich dělníci z ciziny pracují v průměru déle než rok. Častěji je zaměstnávají větší podniky, oborově pak zejména automobilové a strojírenské firmy. Dělníky či manuálně pracující ze zahraničí zaměstnává aktuálně 55 procent podniků a tato tendence stále roste. Vedle Slovenska v ČR pracují nejčastěji lidé z Polska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny, Vietnamu, Srbska nebo Filipín.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/akarelias

Další čtení

ilustrační foto

Řídí už svět umělá inteligence? Výpočet amerických cel prý připomíná její práci

Ekonomika
4. 4. 2025
ilustrační foto

Čína vrací úder USA. Američané teď budou platit dodatečné clo 34 procent

Ekonomika
Aktualizováno: 4. 4. 2025 16:12

Samosprávy loni měly přebytek 52 miliard. Třetí nejvyšší od vzniku Česka

Ekonomika
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ