Průlom: Češi začínají uvažovat o přestěhování kvůli práci. Víc než dřív

Ekonomika
2. 12. 2012 11:35
V Česku jsme stále z minulosti zvyklí zapouštět kořeny hodně hluboko a z toho je i patrná nevole lidí se za prací stěhovat. Z průzkumu však vyplývá, že velmi často dokáže stěhování rozhodnout lákavá finanční nabídka (ilustrační foto).
V Česku jsme stále z minulosti zvyklí zapouštět kořeny hodně hluboko a z toho je i patrná nevole lidí se za prací stěhovat. Z průzkumu však vyplývá, že velmi často dokáže stěhování rozhodnout lákavá finanční nabídka (ilustrační foto).

Češi častěji než dosud zvažují možnost změnit bydliště kvůli zaměstnání. Více než polovina lidí by se za prací stěhovala, 22 procent stěhování kategoricky odmítá a 27 procent o něm zatím neuvažovalo. Vyplývá to z říjnové ankety serveru OnlinePráce, které se zúčastnilo téměř 2500 respondentů.

Česko patří dlouhodobě mezi země, kde se lidem stěhovat za novou prací příliš nechce. V průzkumu serveru odpovědělo 11 procent dotázaných, že je ochotno se v každém případě za prací stěhovat, 40 procent by pak ke stěhování svolilo, pokud by dostali zajímavou pracovní příležitost.

Podobné výsledky ukázal průzkum serveru Prace.cz mezi 1728 respondenty. Na 30 procent z nich uvedlo, že za prací nechce dojíždět, ani se stěhovat. Jako důvod přitom uvádějí, že si to nemohou dovolit, ať už z finančního hlediska, nebo kvůli jiným závazkům. Dalších 37 procent lidí je ochotno za prací cestovat, avšak pouze pokud dojíždění nezabere více než hodinu denně. Zbývající třetina respondentů však ani větší vzdálenost mezi současným bydlištěm a pracovištěm nepovažuje za překážku. Pětina všech účastníků průzkumu je podle svých slov ochotna se za dobrou prací kamkoliv trvale přestěhovat.

"Stěhování za prací je velmi důležitým rozhodnutím, které v mnoha případech ovlivní nejen samotného jednotlivce, ale i celou jeho rodinu. V ČR jsme stále z minulosti zvyklí zapouštět kořeny hodně hluboko a z toho je i patrná nevole lidí se za prací stěhovat. Velmi často ale dokáže stěhování rozhodnout lákavá finanční nabídka," popsala situaci Lea Kozáková ze zákaznického servisu portálu OnlinePráce.

37 procent lidí je ochotno za prací cestovat, avšak pouze pokud dojíždění nezabere více než hodinu denně (ilustrační foto).Přístup Čechů k dojíždění do zaměstnání se tak v posledních letech značně proměnil. Ještě v roce 2001 byla podle údajů Českého statistického úřadu polovina lidí ochotna cestovat do práce nanejvýš půl hodiny. Cestování delší než hodinu si dokázalo představit jen devět procent respondentů.

"Recese zapříčinila nezanedbatelný úbytek pracovních míst. Lidé si postupně zvykají na to, že se musejí více přizpůsobovat, aby měli možnost lepšího uplatnění," upozornil Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portál Prace.cz. Cestování za prací se podle něj stává poměrně rozšířeným jevem, stěhování za novým zaměstnáním se však v širším měřítku bude prosazovat jen pozvolna. V této oblasti je setrvačnost české společnosti poměrně velká, dodal.

To potvrdily dříve zveřejněné výsledky průzkumu agentury STEM z přelomu října a listopadu. Podle nich sice míra obav ze ztráty zaměstnání mezi lidmi stoupla na nejvyšší úroveň v historii České republiky, míra ochoty přestěhovat se kvůli práci do jiného kraje ale zůstala stabilní na zhruba dvou pětinách.

Přestěhovat se za prací do jiného města či obce v jiném kraji je mnohem únosnější pro muže než pro ženy, a to pro 49 procent ekonomicky aktivních mužů a 32 procent žen. Odhodlanější se stěhovat za prací jsou podle průzkumu STEM mladí lidé pod 30 let, s přibývajícím věkem ochota přestěhovat se za odpovídajícím zaměstnáním klesá.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Brněnský Honeywell se bude podílet na dvou evropských obranných projektech

Ekonomika
25. 4. 2025

V ČR vznikla nová poradenská skupina ETL Vision

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ