Analýza
Průmysl oživuje a s ním i česká ekonomika
08.02.2015 08:00 Původní zpráva
Český průmysl, motor tuzemské ekonomiky, nabral dlouho nevídané obrátky. Pozitivní trend začal být patrný již v polovině roku 2013, přičemž postupně docházelo k jeho zesilování. Ke konci loňského roku tak bylo konečně dosaženo předkrizové úrovně průmyslové produkce.
Tahounem byl zejména automobilový sektor, jemuž pomáhá oživení jak domácího, tak hlavně evropského trhu. Evropa se v loňském roce konečně vymanila z šestiletého období, kdy na jejím trhu docházelo rok co rok k poklesu prodejů nových automobilů. Pozitivním signálem pro české výrobce je, že i letošní rok by měl být ve znamení postupného navyšování prodejů. Nutno však podotknout, že to bude oživení jen velmi křehké a jeho konečná síla do značné míry určí, jak se zdejšímu průmyslu povede.
O závislosti našeho průmyslového sektoru na zahraniční poptávce jasně svědčí i čísla za loňský rok, kdy tržby z přímého vývozu meziročně vzrostly o 15,9 procenta, přičemž tržby domácí víceméně stagnovaly. V letošním roce by však naše napojení na evropské trhy mělo být spíše výhodou. Očekává se totiž zrychlení evropské ekonomiky z loňského reálného meziročního růstu o 1,3 procenta až na 1,5 procenta. Půjde tak o nejsilnější tempo růstu reálného HDP od roku 2011, jehož tahounem by měl být náš největší obchodní partner, a to Německo.
Velkým otazníkem bylo ještě donedávna to, jak bude Česká národní banka reagovat na deflaci spotřebitelských cen, jejíž realizace je jen otázkou času. Ve hře bylo i posunutí kurzového závazku čili další intervence na oslabení české koruny. Dle nedávného vyjádření guvernéra ČNB je však další devalvace velmi málo pravděpodobná, a to kvůli tomu, že deflace je způsobena zejména poklesem cen komodit a ne odkládáním spotřebitelských výdajů, tak jak tomu bylo v roce 2013.
S další podporou ve formě nižšího kurzu domácí měny tak tuzemští exportně orientovaní průmyslníci počítat nemohou. To by jim však měla více než vynahradit rostoucí ekonomika a z toho plynoucí navýšení zakázek. Průmysl je navíc významným zaměstnavatelem, a to ať již přímo, či nepřímo přes tvorbu pracovních míst pro napojené sektory. Pozitivní dopad zvýšené průmyslové aktivity by tak měl být patrný i na pracovním trhu.
Autorem textu je analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.