Francouzská rarita
Rozmary počasí. Vinaře mráz nezlomil, dali se na výrobu piva
21.05.2017 05:30
Již několik let snášel burgundský vinař Ludovic Belin rozmary nelítostného počasí. Loni se proto pustil do výroby bio piva. Taková diverzifikace výroby je ve Francii stále ještě velmi vzácná.
"Od roku 2013 jsem měl kvůli kroupám čím dál tím menší sklizeň. Moje produkce klesala o 40, pak o 50 procent a loni v dubnu ji mráz srazil o 80 procent," říká třiačtyřicetiletý vinař.
Myšlenka vyrábět pivo ho přitahovala už dlouho. Začal zlatavý mok vařit loni v létě, souběžně s výrobou vína. Musel se rychle učit. "Všechny etapy fermentace, roli enzymů, všechno, co se týká chemie, znám nazpaměť," říká.
Několik set metrů od svého statku přeměnil jednu budovu na malý pivovar. Ten je přilepený na pahorcích nad obcí Pernand-Vergelesses ve středovýchodní Francii. Naproti leží vinice dávající jedno z nejlepších bílých vín světa, Corton-Charlemagne, kde má několik řad vinohradu.
"Chci se zaměřit na skutečně jakostní pivo. Nezačal bych vyrábět nápoj, který by se mi nelíbil," zdůrazňuje Belin.
"Vinařovo pivo je výsledkem zkušeností vinaře, jichž sládek využívá," říká. Vyrábí světlé pivo, silné a dlouhé v ústech, a tmavé pivo s jemnou chutí koření, čokolády a grilovaného chleba.
Připravuje slad z Belgie a chmel z České republiky, které jsou součástí jeho burgundského piva Pils de Bourgogne, jednoho z šesti bio piv, která vytvořil za pomoci jednoho zkušeného belgického sládka.
Dvaapadesátiletý vinař Henri Darnat z Meursaultu ležícího o 15 kilometrů směrem na jih se v posledních dvou letech rovněž pustil do výroby bio piva. Produkuje pivo zrající v dubových sudech jednoho pivovaru ve Vézelay. "Chtěl jsem udělat pivo, které by se pilo jako víno, s jiskrou, napětím a čímsi velmi lehkým," říká.
Stárnutí piva v sudech na víno nebo pálenku je již běžné. Ludovic Belin je v regionu první, kdo začal sám vařit pivo vedle svého povolání vinaře.
Vinaři a zároveň sládci jsou však ve Francii výjimkou. Jeden statek v Amboise nedaleko města Tours ve středozápadní Francii, La Closerie de Chanteloup, se do vaření piva pustil v roce 2015 a nedávno začal vařit pivo jeden vinař z oblasti Beaujolais, ve Villié-Morgon.
Pivo by mělo dosáhnout 15 procent výroby Ludovica Belina a to mu při rozmarech počasí přinese trochu jistoty. Jeho japonský partner, který obvykle prodává jeho víno v Japonsku, byl jeho prvním zákazníkem.
"Hned projevil zájem, burgundský vinař, který vyrábí pivo, to byl silný argument," říká Belin. V říjnu poslal do Asie první zásilku, asi dva tisíce třetinkových lahví.
Vinař spoléhá na to, že na domácím trhu prodá přes 14 tisíc lahví, které vyjdou koncem května z jeho minipivovaru.
"Začínám prodávat dva nebo dva a půl měsíce poté, co jsem začal vařit," upřesňuje.
Taková krátká doba je z hlediska vinaře úplný zázrak. "U vína uplyne v tom lepším případě od prořezávání révy po prodej dva a půl roku," říká Ludovic Belin.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.