Ministerstvo zemědělství
Slovensko zveřejnilo údaje, jak farmáři čerpají dotace
12.07.2018 15:30
Slovensko po podezřeních z protiprávního čerpání dotací na půdu zveřejnilo na internetu informace o žadatelích o takzvané přímé platby, které jsou jedním z nástrojů společné zemědělské politiky EU. Projekt připravilo slovenské ministerstvo zemědělství ve spolupráci s úřadem geodezie, kartografie a katastru, který již dříve umožnil elektronický přístup k údajům o parcelách či stavbách na Slovensku. Novinářům to řekla slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.
"Vlastníci se budou moci podívat, kdo je uživatelem jejich pozemků a kdo dostává přímé podpory. Tato aplikace snad pomůže kompenzovat komplikované majetkoprávní a uživatelské vztahy a pomůže k uklidnění situace," uvedla Matečná.
Přístup k údajům o uživatelích zemědělských pozemků je bezplatný a bez potřeby registrace. Zájemce může v systému vyhledávat podle digitální mapy nebo zadá údaje o pozemku, které získá z elektronické verze katastru nemovitostí. Ten umožňuje elektronický přístup k informacím i přímo z terénu prostřednictvím údajů z GPS.
Nedostatky v systému poskytování dotací zemědělcům na Slovensku vyšly najevo po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka, který psal o možném zneužívání evropských dotací firmami italských podnikatelů, jež média spojovala s mafií. Reportér oprávněnost části plateb zpochybnil a tvrdil, že jedna z firem žádala peníze například za mnohem větší výměru plochy půdy, než skutečně obdělávala.
Později slovenská zemědělská platební agentura (PPA), která v zemi vyplácí příspěvky farmářům, podala trestní oznámení pro podezření z dotačního podvodu spáchaného firmou bývalé poslankyně nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie. Firma podle agentury žádala finanční podporu i na plochy, které za účelem dotací přihlásit neměla. V červnu zase drobní farmáři protestní jízdou na traktorech po Slovensku upozornili na problémy při čerpání dotací a při přístupu k půdě, a to i kvůli spekulantům, kteří se je snaží z pozemků vytlačit a dostat se k přímým platbám.
Matečná dříve tvrdila, že problémy ohledně užívání půdy na Slovensku souvisejí i s rozdrobeností pozemkového vlastnictví, které má kořeny v historickém dědickém právu. Nápravu si úřady slibují například od scelování parcel, které ale v zemi postupuje pomalu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.