Kontroverzní zákon
Tisíce chudých přišly o dávky, protože odmítly pracovat
27.12.2014 09:52
Několika tisíc chudých Slováků přišlo letos o sociální dávky kvůli tomu, že si je neodpracovali. Navázání státních dávek na zapojení lidí do veřejně prospěšných prací nebo do podobných aktivit zavedl kontroverzní zákon, jenž nechali ústavnímu soudu prozkoumat opoziční poslanci i veřejná ochránkyně práv.
Na pětimilionovém Slovensku pobírá sociální dávky zhruba 149 tisíc lidí. Jde zejména o obyvatele, kteří jsou bez práce delší dobu a kteří nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Povinnost odpracovat dávku v hmotné nouzi se podle Černé měsíčně týká v průměru 78 tisíc lidí, na které se nevztahuje výjimka například z důvodu nemoci nebo péče o malé dítě.
"V průměru čtyři tisíce příjemců (měsíčně) odmítlo pracovní nabídku a v souladu se zákonem jim byla dávka snížena nebo odebrána," uvedla Veronika Černá ze slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí činnost úřadů práce. Nejčastěji tímto způsobem přišli o základní sociální dávku ve výši 61.60 eura (1700 korun) měsíčně obyvatelé z východního a středního Slovenska, kde je nižší životní úroveň než v západní části země.
Zmiňovaný zákon sice začal platit už na začátku roku, ale kvůli přípravám na nová pravidla povinnost odpracovat si sociální dávky vstoupila do praxe až v létě. Do drobných prácí ve prospěch obcí, a to například v administrativě nebo v podobě uklízení veřejných prostranství či dobrovolnické činnosti, se lidé odkázaní na sociální dávky musejí zapojit pouze v případě, že je úřady k práci vyzvaly. Černá uvedla, že pracovní nabídku dostává více než 95 procent lidí, kteří by si dávku měli odpracovat.
Povinnost odpracovat si sociální dávky by mohl zrušit slovenský ústavní soud, na který se kvůli zákonu obrátili opoziční poslanci a veřejná ochránkyně práv Jana Dubovcová. Ombudsmanka v podnětu z letošního ledna kromě jiného tvrdila, že podmínění sociálních dávek účastí na přidělených pracích nebo na dobrovolnické činnosti snižuje lidskou důstojnost, a že jde o nucené práce, které jsou zakázány.
Mluvčí ústavního soudu Anna Pančurová řekla, že ústavní soudci o souladu zmiňovaného zákona s ústavou do konce letošního roku rozhodnout nestihnou. Slovenský ústavní soud v tomto případu není vázán žádnou lhůtou.
Kritici nových pravidel vyplácení sociálních dávek na Slovensku v minulosti upozornili na rozhodnutí českého ústavního soudu, podle kterého je veřejná služba pro nezaměstnané v rozporu se zákazem nucené práce i s některými základními právy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.