Majoritní podíl
Staropramen drží 89 procent akcií Pardubického pivovaru
19.06.2019 11:00 Aktualizováno 19.06. 14:54
Pivovary Staropramen se staly majoritním akcionářem Pardubického pivovaru. Drží 89 procent akcií. Staropramen chce posílit vlastní sortiment regionálních značek, uvedli zástupci pivovarů v Pardubicích. S původními většinovými majiteli Pardubického pivovaru už představitelé Staropramenu, na českém pivovarském trhu druhého za Plzeňským Prazdrojem, podepsali smlouvu o koupi. Zbytek pivovaru vlastní drobní akcionáři. Cenu transakce odmítly strany zveřejnit, výkup minoritních akcií zatím neplánují.
Staropramen chce prodeje pardubických piv rozšířit do celé ČR a posílit export, zejména na Slovensko. Potenciál mají podle Staropramenu značky Pernštejn, Taxis a Porter, ke koupi na celém území by měly být do září. Za zajímavé exportní destinace považují Rusko či Velkou Británii, kde má Staropramen velký odbyt. "Spotřebitel žádá pestrost nabídky, my jim ji chceme dát. Naprostý standard je v restauracích pět šest piv," řekl generální ředitel Pivovarů Staropramen Petr Kovařík.
Majoritními akcionáři Pardubického pivovaru byli od roku 2010 dva podnikatelé. Michal Pátek držel 41 procent akcí, Leoš Kvapil vlastnil 40,5 procenta akcií. Jednání o prodeji začala asi před rokem a půl. "Naše zdroje byly omezené. Pro nás je důležité, že budou zachovaná místa, zajištěné investice," řekl Kvapil. Kdyby Pardubický pivovar chtěl docílit celostátní distribuce, potřeboval by investici 100 milionů korun.
Cílem akvizice je do deseti let zdvojnásobit produkci na 160 tisíc hektolitrů. V posledních letech pivovar vařil kolem 80 tisíc hektolitrů piva ročně. Pivo stáčí do sudů nebo lahví, pivo v plastu ani plechovkách nenabízí. V prodejích loni převažovalo z 60 procent lahvové pivo. Víc produkce uplatní na domácím trhu, cca 25 tisíc hektolitrů vyváží do 20 zemí.
Pardubický pivovar si zachová autonomii, zůstane samostatnou akciovou společností s dosavadními zaměstnanci a hospodařením. Minoritní akcionáři se podle Kovaříka nuceného prodeje akcií obávat nemusí.
Personální změny
Ředitelkou Pardubického pivovaru bude Petra Chovancová. Finanční ředitel a jednatel bude Zdeněk Havlena z firmy Pivovary Staropramen, zasedne i v představenstvu. Kvapil v představenstvu zůstane. Volba představenstva je na programu valné hromady příští týden. "Provedeme jen tři nezbytné změny. Výměnu na pozici ředitele, navazující změny v představenstvu a začneme obchodně spolupracovat," řekl Kovařík. Chodu podniku ani zaměstnanců se změna nedotkne, dodal. Měly by tak samostatně fungovat i obchodní týmy, které nabízejí pivo restauracím. Součástí obchodu je mikropivovar Arnošt ve na dvoře Pardubického pivovaru.
Pivovar vykazoval v letech 2009 až 2012 ztrátu zhruba od dvou do 7,5 milionu. Ztrátu 1,7 milionu měl v letech 2014 a 2017, loni byl v minusu asi tři miliony. Předloňské výnosy podniku byly téměř 134 milionů korun.
Pivovar vznikl v roce 1871. Vyrábí řadu značky Pernštejn, čtrnáctistupňový Taxis nebo Porter, tmavé devatenáctistupňové pivo.
Staropramen zkušenost s regionálním pivovarem má, vlastní Ostravar, který vyrábí i speciální piva. "Vaříme je pod označením Speciály ze spilky a úspěšně distribuujeme ... už dvě z těchto piv, Mustang a Černá Barbora, se staly tak oblíbenými, že jsme je začali vařit celoročně," řekl Kovařík.
Pivovary Staropramen v ČR provozují smíchovský Staropramen a ostravský pivovar Ostravar. Firma je od roku 2012 součástí americké pivovarské skupiny Molson Coors. Pivovary Staropramen koupila od investiční společnosti CVC Capital Partner za 2,7 miliardy eur, do roku 2009 pivovary vlastnil Anheuser-Busch InBev. V roce 2017 měla firma 1436 zaměstnanců.
Staropramen se vyváží do 33 zemí. Mezi nejvýznamnější exportní trhy patří Slovensko, Švédsko, Velká Británie a Německo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.