Hazardní král
Vládce Synotu Ivo Valenta: Radil bych investovat do nemovitostí
08.09.2012 07:53 Rozhovor
Majitel hazardního impéria Synot Holding a miliardář Ivo Valenta odhaduje, že loterijní zákon sníží zisky skupiny o sto milionů korun. "Výpadek v hospodaření doženeme příjmy z balkánských zemí," dodává. Podle něj balkánské země nabízí nyní obrovské příležitosti pro investory s volným kapitálem. "Připomíná mi to 90. léta v České republice."
Po více než dvaceti letech jste změnili logo skupiny. Jak vysoké budou náklady na zavedení nového loga?
Nechceme být radikální, že bychom si řekli, že například ke 3.3. či 15.9. uděláme kompletní změnu. Máme sice nějaký konečný termín, ale hlavní důraz klademe na loterijní část, kde změna přichází v současné době. Ta je nejradikálnější a nejrychlejší. Jinak toho nyní mnoho k okamžitému měnění není: jedná se především o dopisní papíry, tiskopisy a další záležitosti, což není náročná věc. Nápisy na budovách, popisy a neony zatím necháváme ve stávající podobě. Změníme je prozatím pouze na hlavních objektech. Celkové náklady těchto změn se podle mých odhadů vejdou do dvou milionů korun. Nemyslím si, že by to bylo víc.
Kolik stál návrh loga?
Investice vztahující se ke změně loga a vizuálního stylu holdingu Synot se vešla do jednoho milionu korun.
Ivo Valenta (56) |
Vystudoval hotelovou školu v Mariánských Lázních. Po škole pracoval jako barman a číšník. Svou podnikatelskou kariéru zahájil na jižní Moravě, kde provozoval síť restaurací a obchodů s potravinami. Holding Synot, který vlastní, patří mezi největší provozovatele videoloterijních terminálů v České republice. V oblasti hazardních her působí rovněž na Slovensku nebo například na Balkáně. |
Co bylo důvodem pro změnu loga?
O změně našeho loga do modernější podoby jsme v minulosti přemýšleli již několikrát, přeci jen má za sebou již dvaadvacetiletou historii. Vždy jsme však od toho nakonec z důvodu nostalgie odstoupili. Původní logo totiž vytvořil můj bratr. Pokaždé jsme si navíc řekli, že je na změnu ještě čas a je třeba řešit důležitější věci. Spouštěcí mechanismus změny přišel, když jsme slavili dvacet let existence. Řekli jsme si, že právě teď jdeme do nějaké druhé éry a nastal ten správný čas pro nové logo. Když jsme totiž začínali před dvaadvaceti lety podnikat a přijeli jsme například do Německa nebo jiné západní země na jednání a někdo nám řekl, že historie jeho společnosti je dvacet a více let, tak jsme obdivně a uznale pokyvovali hlavou. A dnes jsme sami u toho. To vše dohromady byl důvod, proč udělat tuto změnu.
V minulém roce dosáhl celkový provozní obrat společností holdingu SYNOT přibližně 11,7 miliardy korun. Provozní zisk těchto společností činil více než 674 milionů. Co bylo důvodem?
Celý uplynulý rok se nesl ve znamení legislativní nejistoty. Nicméně již před krizí jsme dali pokyn k tomu, aby se hledaly možné úspory. A ty se nakonec podařilo najít. Rovněž se nám povedlo zajistit slušné příjmy z jiných států i z naší loterní činnosti. Vzhledem k okolnostem, které panovaly, jsem tedy spokojen. Současně jsme udělali maximum k tomu, aby nás krize nezastihla v silnější míře.
Rozjeli jste nějaký nový druh podnikání?
Spíš než o novém druhu podnikání je to o jiných destinacích. Například Rumunsko a Balkán jsou oblasti, kam jsme upřeli sovu pozornost již před několika lety. A v současné době naše investice začínají přinášet zisky. Co se týká byznysu v České republice, tak ten hlavní kanál jsou stále videoloterní terminály, kde máme dominantní postavení. Tím, že máme spoustu koncových zařízení, tak dodáváme také velmi kvalitní hry. To, co jsme nainvestovali v počátcích, už se z větší části zaplatilo.
Jak se vyvíjí hospodaření skupiny Synot v letošním roce?
Letošní rok je v České republice obecně bohužel krizovější. To znamená, že hospodářské výsledky i obrat jsou nižší. Za první pololetí je to u některých společností dokonce až o dvacet procent. Globálně však bylo plnění ve výši přibližně 87 procent za první pololetí letošního roku, což není špatné. Dopad nového loterního zákona je totiž značný, a to nejen na nás, ale především na naše partnery, kteří přestali odebírat naše služby. Potřebovali totiž zkonsolidovat síly - neměli volné peníze, protože museli platit čtvrtletní loterní daně. Nemohli tedy tolik kupovat naše služby. V prodejním i provozním segmentu jsme proto utrpěli propad tržeb.
Odhadoval jste na začátku roku, že výnosy klesnou kvůli loterijnímu zákonu o 300 milionů. Je ten trend opravdu takový?
Určitě je, odhadujeme, že zisk se sníží o sto milionů. Nicméně co se týká vývoje druhého pololetí, tak v destinacích na Balkáně naopak rostou obraty a zisky. Myslíme si proto, že výpadek v hospodaření doženeme příjmy z balkánských zemí. Co se týká tuzemského trhu, tak zde byl výpadek značný a přibližoval se odhadu.
Budete muset kvůli tomu propouštět?
Každá společnost, které padá obrat, se logicky dívá na úspory. Během prvního pololetí jsme dělali rovněž personální změny. Není to však nic radikálního, týká se to desítek lidí, které jsme propustili, a to především z důvodu, že míst, kde provozujeme, bude nyní daleko méně. Není to ale tak, že bychom si řekli: "Teď propustíme stovku lidí". Je to proto, že z některých neekonomických míst odcházíme a tudíž následně již některá pracovní místa nepotřebujeme.
Kam investuje svůj osobní majetek?
To je tajemství.
Uvedl jste, že jste investoval do zlata. Jak jste s touto investicí spokojen?
Jsem velice spokojený, i přes výkyvy je znovu cena zlata nahoře. Byla to správná investice. Radil bych také investovat do nemovitostí. Dají se dnes koupit levně. Sice nemají výnos, jaký by se očekával, ale rozhodně pronájmy představují vyšší výnos, než když peníze leží v bance. Banka může zkrachovat, ale nemovitost vám nikdo nevezme. To je ta správná cesta, kam nyní směřuji své osobní finance také já.
Bude i Synot více investovat do realit?
Zatím ne. Skupina Synot má dostatek nemovitostí a má také dostatek kapitálu k tomu, aby směřovala investice do balkánských zemí: Rumunska, Albánie, Makedonie a Kosova. To jsou státy, které dnes jdou ekonomicky nahoru a jsou otevřené investorům, kteří mají hotovost a disponují volným kapitálem. Je tam spousta příležitostí, které tyto státy nabízejí. Připomíná mi to 90. léta v České republice.
V Albánii má problémy ČEZ se státními úřady. Neobáváte se o své investice?
Nemáme obavu. ČEZ si problémy zavinil sám. Synot se umí pohybovat v těchto destinacích. Před dvanácti lety začal podnikat na Ukrajině a všichni říkali, že je to tam hrůza, mafie a podobně. Není to ale pravda. Když se v tom prostředí pohybujete a děláte legální kroky a pohybujete se s vědomím té míry rizikovosti a dokážete si to ošetřit, tak vás nemusí potkat velká překvapení. A když ano, tak jste na ně připraveni. Albánie i Kosovo mají velká specifika, ale příležitostí je tam hodně. Když má člověk štěstí, píli a dobrý tým, tak si myslím, že uspěje.
Na Balkáně investujete do videoloterijních terminálů?
Nejen do této oblasti, ale do loterií všeobecně. Investujeme do číselných loterií, internetového loterního byznysu jako jsou kasina, poker a další hry. Tam, kde to umožňuje legislativa, máme celé spektrum loterních produktů. Z určitého volného kapitálu, pokud se v těch krajinách chytneme, investujeme i do volnočasových a gastronomických aktivit a realit. "Gró" investic je ale v loterní oblasti.
Je rozdíl mezi legislativním prostředím v balkánských státech a v Česku?
Na rozdíl od plamenných bojovníků tady v Česku, tak v ostatních státech vzali rozum do hrsti a řekli si, že místo radikálního potlačování půjdou cestou vydání licencí na videoterminály a internetový byznys. Teprve tak mají totiž perfektní kontrolu finančních toků a samozřejmě velice transparentní a zajímavé zdanění. V případě států, které loterie neúměrně potlačily, což může hrozit i Česku, nastoupila šedá ekonomika, různé kiosky, podvody a machinace. Sice navenek se může říkat: my jsme to vymýtili, ale dole v podsvětí to poroste.
Jakou hodnotu má skupina Synot?
Synot si nikdy nenechal dělat odhad pro nějakého investora nebo na nějaký vstup, protože si myslím, že k tomu ještě nenastala správná doba. Řádově jsou to miliardy, ale neumím posoudit, jaká je přesná hodnota skupiny Synot. Nebude ale určitě malá, protože výsledky jsou konstantní. Navíc riziko je rozložené do devíti států, což je zajímavé portfolio. Za těch dvacet let se nám vyplatilo toto rozložení investic a tím i rizika. Skupina je proto zajímavá pro kohokoliv, kdo by do ní vstoupil.
Uvažujete o vstupu investora?
Zatím ne. Kdysi jsme uvažovali, že by Synot vstoupil na akciový trh. Nyní o tom neuvažujeme i z důvodu krize. Pokud však do budoucna přijde zajímavý investor, který by Synotu mohl přinést nové trhy, nové produkty a kapitál, tak se nebráníme jednáním o vstupu nebo bližší spolupráci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.