AIG utratila státní pomoc za výplatu bankám
16.03.2009 10:36
Americká pojišťovna American International Group (AIG) použila více než 100 miliard dolarů k výplatám pro zahraniční i domácí banky a některé federální státy. AIG přitom tyto peníze získala od vlády jako pomoc proti krizi.
Mezi největší příjemce prostředků od pojišťovny se zařadily Goldman Sachs, Société Générale, Deutsche Bank, Barclays a Merrill Lynch. Ty si rozdělily více než 90 miliard dolarů (1,8 bilionu korun). AIG vyplatila bankám peníze na pokrytí jejich ztrát z investic do hypotečních cenných papírů, ale také v rámci kreditních swapů. Nákupem tohoto finančního derivátu si jmenované banky zajišťovaly své pohledávky vůči pojišťovně.
Uveřejnění těchto údajů zvedá další vlnu pochyb ohledně správnosti státní pomoci obří společnosti. Pilířem kritiky je, že peníze od daňových poplatníků putují do evropských a zahraničních bank a i do amerických bank, které již získaly od vlády vlastní pomoc. AIG přitom čerpala ze státní pokladny již několikrát, celkově pohltila sumu ve výši 160 miliard dolarů, uvádí agentura Bloomberg.
ČTĚTE TAKÉ: AIG vykázala astronomickou ztrátu
V rámci programu garance investic získaly peníze také městské samosprávy v některých státech, jako Kalifornie, Virginie a Havaj. Ty celkem obdržely zhruba 12 miliard dolarů.
Někteří zástupci vlády vyjádřili znepokojení ohledně vztahů mezi pojišťovnou a největším příjemcem peněz, bankou Goldman Sachs. Henry Paulson, bývalý generální ředitel newyorské centrály bankovního holdingu, učinil v dobách svého působení jako americký ministr financí rozhodnutí o záchraně AIG. Za ředitele pojišťovny dosadil Edwarda Liddyho, kterého znal právě z vedení Goldman Sachs.
"Jsem silně znepokojen, že Goldman Sachs obdrželo od AIG tolik peněz, vezmu-li v úvahu vztah obou společností. Určitě budeme situaci šetřit, ale stěží je to čistá náhoda," cituje agentura Bloomberg jednoho z demokratických členů vlády. Mluvčí Goldman Sachs Michael Duvally vyjádření odmítl okomentovat. Stejně tak i většina zástupců ostatních amerických a evropských bank, které si ukrojily z miliardového koláče.
Státní pomoc AIG od počátku provází rozhořčení nejen široké veřejnosti, ale i představitelů země. "Je naprosto nefér, že daňoví poplatníci musí zachraňovat společnost, která udělala takové hrozné chyby," řekl šéf Fedu Bernanke v televizním interview. "Přesto bychom připuštěním jejího pádu riskovaly enormní dopady nejen na finanční systém, ale na celou americkou ekonomiku," dodal šéf centrální banky.
Foto: Mike Segar
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.