Evropské akcie v pondělí navázaly na páteční propad, který vyvolal nečekaný výsledek čtvrtečního referenda o vystoupení Británie z Evropské unie. Akcie firem ze zbylých zemí EU přitom znovu ztrácely podstatně více než akcie předních britských společností. Vysoké ztráty zaznamenávaly hlavně akcie bank, cestovních kanceláří a aerolinek.
Západoevropský index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 3,7 procenta na 1222,64 bodu, frankfurtský DAX a pařížský CAC 40 odepsaly tři procenta.
Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přišel jen o 2,55 procenta. Zatímco tento index podporuje růst akcií velkých vývozců, kterým pomáhá propad libry, výrazně hlubší je propad menších britských firem; jejich index FTSE 250 dnes ztratil téměř sedm procent.
V pátek FTSEurofirst 300 spadl o 6,4 procenta a za dva dny od referenda ztrácí přes deset procent. Pokles londýnského FTSE 100 je za tu dobu o téměř polovinu nižší a vedle propadu libry mu pomáhá i růst akcií těžařů zlata, jehož cena v posledních dvou dnech výrazně roste.
V prudkém poklesu pokračovaly akcie britských bank, ztrácely ale rovněž akcie kontinentálních evropských bank. Index evropských bank oslabil o 8,9 procenta.
Nejhůře si vedly italské a britské banky; akcie italských UniCredit a Intesa proti pátku klesly o téměř deset procent. Italská vláda oznámila, že zvažuje pomoc bankám, aby zabránila dalšímu poklesu cen jejich akcií.
Britské Royal Bank of Scotland a Barclays odepsaly 15-17 procent a byly hlavním tahounem poklesu londýnské burzy. Akcie švýcarské Credit Suisse spadly na rekordní minimum. Evropské banky již letos ztratily třetinu své hodnoty.
Několik touroperátorů varovalo, že brexit bude mít dopady na jejich hospodaření, což stáhlo celý sektor dolů. Aerolinky EasyJet spadly o 22 procent na nejnižší hodnotu za tři roky a prudce oslabily i další letecké společnosti, jako IAG, Ryanair, Lufthansa nebo Air France-KLM.
Opačně začalo pondělní obchodování ve Španělsku, kde index IBEX ráno přidával asi tři procenta díky víkendovým parlamentním volbám, v nichž vyhrála s větším náskokem než v prosinci vládnoucí Lidová strana premiéra Mariana Rajoye. Během dne ale španělské akcie začaly oslabovat a IBEX skončil se ztrátou 1,8 procenta.
Akcie v Asii sice vesměs oživily, v New Yorku ale dál klesají. Globální akciový index MSCI dnes klesl o dvě procenta a míří k nejhlubšímu dvoudennímu propadu od podzimu 2008, kdy vrcholila globální finanční krize.
Akcie v EU kvůli brexitu znovu klesly mnohem víc než britské
Ekonomika
27. 6. 2016 19:25Vysoké ztráty zaznamenaly akcie bank či aerolinek (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , Michael Probst