Klíčový americký akciový index Dow Jones se po roce dostal opět nad 10 tisíc bodů. Ukazatel je ale stále zhruba o 29 procent níže proti svému rekordnímu závěru 14 64,53 bodu z října 2007. Akcie nyní rostou díky příznivým výsledkům hospodaření firem a očekávání, že se ekonomika dostává z finanční krize a recese.
Po dosažení psychologicky významného limitu vypukl mezi obchodníky na newyorské burze NYSE jásot. Maximem bylo 10 001,58 bodu s denním ziskem 1,2 procenta. Po překročení hranice se index vrátil o několik bodů zpět, ale to je běžný projev výkyvů při obchodování. Všechny hlavní akciové indexy v tu chvíli měly proti předchozímu dni zisk 1,2 až 1,3 procenta.
Dow Jones, který zahrnuje 30 nejsilnějších titulů newyorské burzy, přitom dosáhl pětimístného čísla sedm měsíců poté, co spadl na dvanáctileté minimum 6547,05 bodu. Proti minimu z 9. března je nyní index o 53 procent vyšší.
Návrat nejsledovanějšího akciového ukazatele vzhůru je znamením, že se ekonomika podle mínění investorů zotavuje z recese a krize finančních trhů. Posledním impulsem k dosažení psychologicky významné hranice dnes byly čtvrtletní výsledky hospodaření čipového gigantu Intel a banky JPMorgan Chase & Co.
ČTĚTE TAKÉ: JPMorgan překvapila, od června vydělala 3,6 miliardy USD
Investoři se také čím dál odvážněji zbavují obav o budoucnost ekonomiky. Analytici ale varují, že problémem zůstává rostoucí nezaměstnanost spolu se slabým trhem bydlení, které můžou oživování ekonomiky Spojených států ohrozit, napsaly agentury AP a Reuters.
Foto: ČTK/AP