Cena americké ropy typu West Texas Intermediate opět přesáhla hranici 50 dolarů za barel. Od počátku letošního roku už stoupla o více než dvanáct procent a z části tak ovlivnila ceny pohonných hmot v České republice.
V posledních týdnech cena ropy roste, důvodem je hlavně americkou vládou uplatňovaná politika stimulačních balíčků. Investoři začínají věřit v oživení ekonomiky a tedy i v další růst cen suroviny, k jejímuž nárůstu přispívá i relativně pozitivní vývoj na akciových trzích.
ČTĚTE TAKÉ: Analytici: Rekordně nízké ceny ropy jsou již za námi
Cena ropy je obecně nezanedbatelným faktorem, který prostřednictvím komoditní burzy v Rotterdamu ovlivňuje cenu pohonných hmot u nás. Důležitější než cena americké ropy je hodnota severomořské ropy Brent, která je v poslední době nepatrně dražší.
V Česku se ale také na konečné ceně z velké části podílejí spotřební daň a DPH. U benzinu Natural dokonce celkové zdanění vysoce převyšuje polovinu z konečné ceny. Značný podíl na ceně pro spotřebitele mají samozřejmě i marže obchodníků.
Průměrná cena benzinu typu Natural 95 u nás od počátku roku vzrostla o 13,41 procenta na současných 25,71 koruny za litr. Nafta podražila podstatně méně, pouze o tři procenta na 25,14 koruny za litr.
Ceny pohonných hmot budou stagnovat
Podle analytiků bude cena pohonných hmot u českých čerpacích stanic v následujících týdnech víceméně stabilní. Pokud bude pokračovat trend opětovného posilování koruny vůči dolaru, mohly by benzinky krátkodobě i mírně zlevnit.
"Pro tento i příští týden predikujeme stagnaci cen pohonných hmot," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. "S příchodem letní sezony se sice bude zvyšovat tlak na růst cen pohonných hmot, ale ani v průběhu prázdnin se nedočkáme rekordních cen jako v případě loňského roku. Cena benzinu ani nafty nepřekročí 30 korun za litr," komentoval možný dlouhodobější vývoj Čermák.
ČTĚTE TAKÉ: Americká ropa zlevňuje, čeští řidiči to nepoznají
Také oslovení zástupci čerpacích stanic se shodli na tom, že v nejbližší době ceny výrazně měnit nebudou. Dlouhodobě očekávají mírný růst cen pohonných hmot bez výraznějších výkyvů.
Cena ropy koncem loňského roku prudce klesla hlavně kvůli zpomalení hospodářského růstu ve vyspělých zemích, značný podíl na propadu má ale i negativní vývoj ekonomik rozvojových zemí. Zásoby černéh zlata v Americe jsou nyní na svém devatenáctiletém maximu, činí 366,7 milionu barelů. Poptávka po ropě meziročně naopak klesla, a to o 5,2 procenta na průměrných 1,2 milionu barelů za den.
Foto: Jan Schejbal