Analytička Meredith Whitneyová se proslavila loni v říjnu, když předpověděla, že bankovní obr Citigroup bude muset snížit dividendu. To byla v měsíci, během něhož americký burzovní index Dow Jones dosáhl historického maxima, opravdu troufalost.
Whitneyová se však nemýlila - a svým způsobem odstartovala finanční krizi. O několik týdnů později se ze šéfovského křesla Citi musel poroučet Charles Prince. Whitneyová je k bance značně kritická stále - už jí kvůli tomu investoři Citi hrozí i smrtí, jak uvádí list New York Post. Manžel, profesionální zápasník, zrušil veškerý svůj program, aby ji chránil coby bodyguard.
„Šéf Citi Vikram Pandit a jeho nejbližší spolupracovníci jsou totálně naivní, když soudí, že kursy akcií nejsou důležité. K rapidnímu poklesu ceny akcií Citigroup se nelze stavět zády," říká dnes Whitneyová.
„Pandit se mýlí, Citi neudrží ani v nynějším stavu," vysvětluje bankovní analytička společnosti Oppenheimer, dle níž se Citigroup musí rozdělit na více částí a některé divize prodat, aby mohla navýšit kapitál.
„Citigroup je v tak dezolátním stavu, že by ji na nohy nepostavil ani Stephen Hawking," uvedla Whitneyová dále v rozhovoru pro list New York Post. "Ztratila nejvíce peněz ze všech bank a je nejvíce zadlužená."
Citigroup, kdysi největší bankovní skupina na světě s tržní hodnotou 250 miliard dolarů (2006), je dnes na burze k mání za pouhých 20 miliard dolarů.
„Citi si mýlí, pokud říká, že je adekvátně kapitalizovaná. Žádná banka dnes není adekvátně kapitalizovaná a Citi není výjimkou," zdvihá Whitneyová varovný prst k celému bankovnímu sektoru.
Foto: Reuters