Inflace na velkoobchodní úrovni ve Spojených státech byla v březnu vlivem prudkého růstu cen potravin a energie dvakrát až třikrát vyšší, než se očekávalo. Index výrobních cen stoupl proti předešlému měsíci o 1,1 procenta, druhou největší rychlostí za posledních 33 let a mnohem rychleji než únorovým tempem 0,3 procenta, jak dnes sdělilo ministerstvo práce USA.
Analytici v průměru očekávali nárůst o 0,4 procenta až 0,6 procenta. Březnový vzestup za poslední tři desetiletí překonal jen nárůst o 2,6 procenta z loňského listopadu. Meziroční inflace výrobních cen dosáhla 6,9 procenta.
Hladina jádrových cen, které nezahrnují kolísavé ceny potravin a energie, stoupla jen o 0,2 procenta a zpomalila růst ze znepokojivých únorových 0,5 procenta. Meziroční míra jádrové inflace vzrostla na 2,7 procenta, nejvýše za téměř tři roky.
Dnešní údaje nasvědčují tomu, že ve Spojených státech narůstají inflační tlaky právě v době, kdy největší světová ekonomika zažívá silný útlum a hrozí jí recese. To vyvolává obavy, že zemi podobně jako v 70. letech hrozí upadnutí do stagflace, nebezpečné kombinace slabého ekonomického růstu a vysoké inflace. Rostoucí inflace je velkou komplikací pro snahu americké centrální banky (Fed) podpořit ekonomiku snižováním úroků, protože nižší úroky vedou ke zvyšování inflačních tlaků.
Ceny energie vzrostly v březnu celkově o 2,9 procenta, nejvíce od listopadu. Nejvýrazněji zdražila nafta, jejíž ceny vzrostly o 15,3 procenta, a topný olej pro domácnosti, kde cena vyskočila o 13,1 procenta. Potraviny podražily proti únoru o 1,2 procenta.
Foto: archiv