Citigroup chce splatit půjčku od vlády <span>vydáním akcií</span>

Ekonomika
10. 12. 2009 21:57
Citigroup přemýšlí o emisi akcií za 15 miliard dolarů.
Citigroup přemýšlí o emisi akcií za 15 miliard dolarů.

Citigroup přemýšlí o emisi akcií za 15 miliard dolarů.Americký finanční ústav Citigroup chce splatit peníze, které dostal jako půjčku z vládního programu pomoci finančnímu systému. Banka už jedná se zástupci ministerstva financí a dalších úřadů.

Banka předpokládá, že peníze na splacení vládní půjčky si zajistí emisí akcií, podle některých zdrojů v objemu asi 15 miliard dolarů (zhruba 262 miliard Kč). Plán emise by přitom banka měla předložit v horizontu hodin, maximálně dnů. Vláda podpořila velké finanční instituce z programu TARP (Troubled Asset Relief Program), jehož cílem bylo dodat bankám likviditu a uchránit je před kolapsem.

Citigroup si z programu TARP loni půjčila 45 miliard dolarů (asi 785,9 miliardy Kč), letos vláda odsouhlasila, že 25 miliard dolarů z programu TARP vymění za akcie Citigroup, čímž v bance získala podíl kolem 34 procent.

ČTĚTE TAKÉ: Skupina AnaCap kupuje českou Banco Popolare
                        Americká ekonomika se zlepšuje, tvrdí ministr financí USA

Z dosavadních jednání mezi bankou a vládními činiteli se zdá, že plánům Citigroup je mnohem více nakloněno ministerstvo financí, méně už Federální společnost pro pojištění vkladů. Ani Citigroup ale prý nemá jasno v tom, zda by měla peníze z vládní pomoci splatit tak brzy.

Sídlo společnosti Citigroup v New Yorku.Řada lidí v bance si přeje, aby Citigroup půjčku vládě vrátila co nejdříve, protože se státní pomocí jsou spojeny restrikce, především pak omezení výše odměn pro vrcholový management. Část manažerů se obává, že když nebudou moci svobodně rozhodnout o výši odměn, talentovaní zaměstnanci raději odejdou tam, kde jim nikdo nebude diktovat, kolik si mohou vydělat.

Část řídících pracovníků naopak zastává názor, že vracet státní pomoc tak brzy se bance může vymstít. Ekonomika totiž stále není v takovém stavu, aby se dalo říct, že nehrozí sekundární dopady krize. Může se totiž stát, že ekonomika znovu zamíří do recese, nebo že se ještě zvýší ztráty ze spotřebitelských úvěrů.

Vládní činitelé mají podobné obavy. Ministr financí Timothy Geithner sice k plánům Citigroup vydat akcie na placení vládní pomoci řekl, že pro Spojené státy je dobrá zpráva, když se banky snaží rychle pomoc vrátit, na druhou stranu ale dodal, že vláda chce míst jistotu, že než banky pomoc vrátí, budou adekvátně kapitalizovány, aby napříště byly schopny závažné problémy řešit i bez pomoci vlády.

Společnost Bank of America, která je největší bankou v USA, pomoc vládě splatila tento týden. Celkem vrátila půjčku za zhruba 45 miliard dolarů. Vedle Citigroup peníze z programu TARP zatím nevrátila už jen banka Wells Fargo. Ostatní velké banky, mezi nimiž byly Goldman Sachs Group, JPMorgan Chase & Co a Morgan Stanley, peníze vrátily už v létě.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ