Řecká vláda se dnes dohodla na návrhu změn penzijního systému, což je jeden z předpokladů, aby Řecko mohlo čerpat finanční pomoc dohodnutou s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Návrh předpokládá, že se ženám zvýší věk odchodu do důchodu z nynějších 60 na 65 let, počítá se ale i s omezením některých příspěvků a také s tím, že nebude možné tak snadno odejít do předčasného důchodu.
Ženy tak budou chodit do důchodu ve stejném věku jako muži. V Řecku je ale problém v tom, že je tam značně rozšířený zvyk odcházet do důchodu mnohem dříve, než je stanoveno zákonem. Vláda proto navrhla, že se zároveň zvýší požadavek na počet odpracovaných let z nynějších 35 až 37 na 40 let, čímž chce předčasné odchody do důchodu omezit.
"Bude to úplně nový systém," řekl agentuře Reuters ministr práce Andreas Loverdos. "Bylo to těžké, teď ale věřím, že v Řecku můžeme změnu prosadit," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Zoufalé Řecko začíná nabízet k prodeji své ostrovy
Takzvaný efektivní odchod do důchodu, který zohledňuje právě i předčasné odchody, se v současné době pohybuje kolem 61,4 roku. Záměrem vlády je tento průměr do roku 2015 zvýšit na 63,5 roku. V Řecku jsou ale i skupiny lidí, převážně ve státní správě, kde je efektivní věk odchodu do důchodu mnohem nižší.
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Řeků není s návrhem změn spokojena. Odboráři chystají na 29. června čtyřiadvacetihodinovou stávku a chtějí zákonodárce přesvědčit, aby návrh v hlasování odmítli.
Řecko ale musí šetřit, protože v opačném případě si projde katarzí státního bankrotu. Nad vodou totiž drží řecký stát jen mohutná půjčka od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu.
Foto: ČTK/AP