Vlna pozitivního sentimentu, která se zvedá na finančních trzích, je falešná, myslí si americký profesor ekonomie Nouriel Roubini.
Náznaky zpomalování ekonomického propadu ve Spojených státech, Číně a dalších zemích přiměly mnoho ekonomů k prohlášením, že hospodářský růst se ve druhé polovině roku přehoupne do kladných čísel. Pozitivní shoda mezi ekonomy přišla příliš brzo. Světlo na konci tunelu existuje, ale tunel je příliš dlouhý, uvedl Roubini.
Podle profesora si ekonomové nasadili růžové brýle, na což zareagovaly světové burzy. Jejich optimismus však není podložen fakty.
Roubini odhaduje, že růst americké ekonomiky bude v průběhu celého roku negativní. Zatímco nezaměstnanost nadále zůstane nad deseti procenty, následné oživení má postupovat natolik opatrně, že lidé budou sílu recese pociťovat dlouho.
Evropa a Japonsko "trumfnou" USA
Ještě černější než za oceánem je pro tento i příští rok výhled eurozóny a Japonska. Růst těchto ekonomik se bude pohybovat i v roce 2010 kolem nulových hodnot, míní ekonom.
Ztráty finančních institucí se podle Roubiniho dále prohloubí, přičemž mnoho amerických i zahraničních bank bude z důvodu vlastní nesolventnosti odkoupeno vládami. "Úvěrová krize se potáhne mnohem déle, budeme-li udržovat zombie banky naživu."
ČTĚTE TAKÉ: Roubini: Finanční systém utrpěl infarkt. Vlády, konejte!
Investoři na medvědí vlně
Současné zotavování světových akciových trhů je třeba interpretovat jako pouhou bear market rally (růstovou korekci v medvědím trendu, pozn. red.), říká ekonom. Jde o situaci, kdy trhy pouze korigují dřívější extrémní podhodnocenost a "přeprodanost" vzniklou tím, že se investoři připravili na nejhorší scénáře možného vývoje.
"Za poslední dva roky předpovídaly trhy šest z celkové nuly skutečných hospodářských oživení," žertuje. "To znamená šest bear market rally, které se pokaždé časem vypařily a dovedly akciové tituly k ještě nižším hodnotám."
"Investoři si časem uvědomí nesolventnost bank. A doplatí na to některé rozvíjející se trhy, které se - i přes masivní podporu Mezinárodního měnového fondu - ponoří do hlubší finanční krize a nakazí i ostatní ekonomiky," upřesňuje Roubini.
Ekonomické zotavení bude slabší a pomalejší, než se nyní předpokládá. A totéž platí pro finanční trhy, uzavírá.
Foto: Wikipedia