Americký dolar oslabuje. Mohou za to nízké sazby Fedu, nálada na měnových trzích a nedostatečná důvěra investorů v zotavení americké ekonomiky. Její případné dvojité dno a trvající následky úvěrové krize mohou dostat kurz dolaru rekordně nízko a ten může eventuálně přijít i o status světové rezervní měny, míní japonští ekonomové.
Vůči euru v současnosti atakuje hranici 1,50, a například vůči japonskému jenu by mohl spadnout pod hladinu 50 jenů za dolar. Alespoň si to myslí ekonomové japonské banky Sumimoto Mitsui. "Americká ekonomika bude oslabovat do roku 2011. A dolar nepřestane padat, dokud se nezmění světový měnový systém," tvrdí Daisuke Uno ze zmíněné třetí největší japonské banky.
Minulý týden dolar spadl na letošní minima vůči jenu kvůli rekordním půjčkám americké vlády a prakticky nulové základní úrokové sazbě centrální banky. Dolarový index je zhruba pět bodů od své nejnižší hodnoty a vůči jenu se americká měna pohybuje okolo dvou procent od 14letých minim.
Tlak na dolar sílí. "Nelze už dál přehlížet vlnu slábnutí dolaru," upozorňuje Uno, který před rokem po pádu Lehman Brothers správně předpověděl pád Dow pod sedm tisíc bodů a dolaru pod hodnotu 100 jenů. Navíc země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) volají po nahrazení dolaru jako světové rezervní měny buď jinou měnou, nebo určitým měnovým košem.
ČTĚTE TAKÉ: Pryč s dolarem, ať žije jüan
Pokud dolar ztratí status hlavní světové rezervní měny, bude podle Una následovat rozpad světové ekonomiky do regionálních bloků Spojené států, Evropy a Asie.
Elliotovy vlny dolaru v současnosti nepřejí
Princip Elliottových vln byl objeven ve 30. letech obchodníkem s akciemi stejného jména. Ukazuje, že trendy chování investorů se opakují v rozlišitelných vzorcích a kombinacích. Sledování současného trendu má proto při správném určení slušnou předpovědní schopnost a hodnotu.
Základní pojetí tohoto modelu říká, že trh roste vždy ve třech impulzivních vlnách, aby následně ve dvou vlnách korekce oslaboval. Celkem tedy pěti kroky roste a třemi klesá.
ČTĚTE TAKÉ: Slabý dolar tlačí na ceny komodit. Výnos dluhopisů padá
1068 dolarů. Cena zlata na nových rekordech
A Daisuke Uno tvrdí, že dolar je na začátku páté vlny, tedy druhé poklesové, v rámci 40letého cyklu, který začal v srpnu 1971. Výpočtem z hodnot v rámci jednotlivých vln, například za pomoci takzvané Fibonacciho řady, došel Uno k tomu, že na konci současného poklesu hrozí dolaru hodnota 50 jenů.
Foto: archiv Týdne