Akciové trhy představují čelní indikátor, podle kterého lze usuzovat na budoucí ekonomický vývoj. Současné vysoké hodnoty amerických akciových indexů i světového indexu MSCI však mohou mást. Podle řady analytiků a ekonomů dojde k jejich opětovnému poklesu a ekonomické oživení bude nadále jen velmi chatrné.
Americký akciový index Dow Jones ve středu překonal psychologickou hranici 10 000 bodů a je nyní o víc než 50 procent nad minimem z letošního března. Odráží tak rostoucí důvěru investorů v další pozitivní výsledky velkých firem, potažmo celé americké ekonomiky. Podle odborníků se však jedná daleko víc o sentiment než o reálnou situaci na trhu.
"Jednou z velkých nejistot je otázka, zda malé firmy a spotřebitelé budou následovat dobré výsledky velkých firem. Pokud ne, může Dow Jones snadno a rychle klesnout k 9 500 bodům," míní John Silvia, hlavní ekonom Wells Fargo.
A velké americké společnosti v poslední době skutečně nepřestávají trhy překvapovat. Burzu poslaly nahoru hlavně výsledky hospodaření čipového gigantu Intel, banky JPMorgan Chase & Co či největšího světového producenta hliníku, firmy Alcoa.
Výsledky firem neodráží stav ekonomiky
"Ze 43 prozatím zveřejněných hospodářských výsledků velkých amerických firem bylo 34 nad očekáváním trhu," potvrzuje analytik Patria Finance David Marek. Problémem však je, že dobré výsledky vesměs nejsou taženy silným růstem tržeb, ale spíše omezováním nákladů. A bude-li tento trend pokračovat, pouze to posílí tlak na snižování mezd a pracovních míst, což v důsledku povede k oslabení ekonomiky.
Skutečně jen těžko lze považovat za oživenou tu ekonomiku, která měsíčně ztrácí čtvrt milionu pracovních míst jako ta americká. "Akciové trhy jsou ve skutečnosti velmi špatnými prognostiky ekonomického vývoje, reálně spíše reagují na to, co se již stalo," říká komentátor akciových trhů Barry Ritholtz ze společnosti Fusion IQ. Výsledky akciových trhů i velkých společností jsou podle něj zkreslené, reálný stav ekonomiky je ve srovnání s rokem 2007 nesrovnatelně horší.
ČTĚTE TAKÉ: Překvapení Goldman Sachs: obří zisky a rekordní prémie
JPMorgan překvapila, od června vydělala 3,6 miliardy USD
Proto prý i hodnota Dow Jonesova indexu neodpovídá realitě. Nutno také připomenout, že z indexu byly vyřazeny dva problémové komponenty, General Motors a Citigroup, které byly nahrazeny silnějšími v podobě společností Cisco Systems a Travelers Cos.
Akciové trhy do konce roku oslabí
"Investoři svým způsobem předběhli očekávání analytiků. To potvrzuje například pozitivní výsledek banky Goldman Sachs, na nějž již reagovali vlažně. Podle našeho odhadu Dow Jonesův index do konce roku klesne na 9 880 bodů," řekl Marek, jehož názor se shoduje s odhady mnoha amerických analytiků.
Oslabení akciových trhů by s velkou pravděpodobností způsobilo opětovné posílení amerického dolaru, který v posledních týdnech poměrně silně oslabil. Také by však vrhlo novou vlnu pochybností na víru v konzistentní oživení americké ekonomiky.
ČTĚTE TAKÉ: Slabý dolar tlačí na ceny komodit. Výnos dluhopisů padá
Foto: ČTK/AP, Reuters