Ruská ekonomika v lednu meziročně klesla o 8,8 procent. Zpráva tak završuje sled vážných problémů, v nichž se největší světová země v posledních měsících ocitá. Informuje o tom dnešní deník The Financial Times.
Minulý týden ohlásila ekonomická ministryně Elvíra Nabjulinová, že z prosince na leden se ruský domácí produkt propadl o 2,4 procenta. Průmyslová výroba meziročně poklesla o šestnáct procent. Data tedy nenasvědčují tomu, že by se prudce brzdící hospodářství mělo začít v dohledné době opět zrychlovat.
ČTĚTE TAKÉ: Krize má na svědomí přes milion nezaměstnaných Rusů
Většina představitelů země však takřka srší "optimismem". Předpovídají, že za letošní rok se ekonomika propadne už jen o dvě procenta. Ekonomové zůstávají nohama více při zemi. "Celá první polovina roku 2009 bude ve znamení červených čísel," říká Elina Rybakovová, hlavní ekonomka ruské pobočky Citibank.
Ze současných problémů Ruska viní Rybakovová především nepřiměřeně vysoké úrokové sazby, které centrální banka využívá k udržení stability rublu. I ostatní odborníci považují za původce problémů domácí měnu. "Finanční systém je paralyzovaný tím, jak vláda pomalu devalvovala rubl, čímž vytvářela prostor pro lukrativní jednosměrnou výměnu rublů za dolary," píše deník. Peníze se tak nedostávají do reálné ekonomiky, fungují pouze v rámci spekulací na devizovém trhu.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko pokračuje v devalvaci rublu
"Bankovní systém slouží pouze k hromadění dolarů a neposkytuje půjčky. Výsledkem je, že podniky snižují zaměstnanost, omezují produkci a šetří," vysvětluje investiční bankéřka Elena Šaripovová.
Ruská ekonomika byla silně zasažena finanční krizí v kombinaci s padající cenou ropy. Rubl od léta minulého roku ztratil zhruba třetinu své hodnoty. Bankovní systém je stále zamrzlý, rubl se však zdá být stabilizován (alespoň dočasně). Představitelé země nyní doufají, že banky tak začnou opět půjčovat.
Foto: ČTK/AP