Energetický summit v Polsku sníží závislost na Rusku
12.05.2007 13:30 Aktualizováno 12.05. 14:17
Pět prezidentů, kteří se zúčastnili energetického summitu v jihopolském Krakově, se dohodlo na prodloužení ukrajinského ropovodu Oděsa-Brody do polského Plocku a Gdaňsku. Je to první projekt ropovodu, jenž propojí region Kaspického a Baltského moře, řekl litevský prezident Valdas Adamkus.
Prezidenti Polska, Ukrajiny, Litvy, Gruzie a Ázerbájdžánu oznámili, že vznikne firma, která se bude organizací a přípravou projektu prodloužení ropovodu zabývat. "Summit skončil větším úspěchem, než jsem očekával," řekl v sobotu novinářům polský prezident Lech Kaczyński.
Polsko a Ukrajina jsou závislé na dodávkách ruské ropy. Ropovod Oděsa-Brody-Plock-Gdaňsk by měl závislost snížit. Projekt předpokládá změnu využití ukrajinského ropovodu, kterým nyní proudí ruská ropa opačným směrem do černomořského přístavu Oděsa. Podle Kaczyńského by mohl být ropovod prodloužen do roku 2012.
Polsko bojuje již delší dobu o energetickou nezávislost na Rusku. Z východu odebírá 96 procent z celkové spotřeby ropy. Ropovodem Družba denně do Polska plyne 530 tisíc barelů, z toho 170 tisíc míří ze země dál na export. Letos v lednu Rusko na několik dní zastavilo dodávky do Polska a Německa přes Bělorusko, proto Varšava zintenzivnila jednání o nových možnostech tranzitu ropy do země.
Předními odběrateli ropy v Polsku jsou plocká rafinerie PKN Orlen, majitel českého holdingu Unipetrol a Lotos. PKN Orlen se chce v Kazachstánu podílet na těžbě ropy, Lotos má zase zájem uzavřít kontrakt na nákup suroviny v Kuvajtu. Stát zároveň investuje do modernizace naftoportu v Gdaňsku, odkud by se ropa tankery mohla převážet dále do Evropy.
Klíčovou roli v projektu hraje Kazachstán, který ropu z moře těží. Na krakovském summitu byl speciální vyslanec Kazachstánu. Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, jenž byl také pozván do Krakova, se mezitím účastnil schůzky s ruským prezident Vladimirem Putinem. Rusko, Kazachstán a Turkmenistán se během ní dohodly na stavbě nového plynovodu.
Moskva hodnotí krakovský summit jako protiruský. "Není zaměřen proti nikomu," řekl ukrajinský prezident Viktor Juščenko. Dohodu pěti prezidentů akceptoval podle Kaczyńského i speciální vyslanec Kazachstánu. Polský prezident dodal, že summit měl význam nejen hospodářský, ale také politický s ohledem na sblížení zemí, které se ho zúčastnily.
Další energetický summit se uskuteční na počátku října v Litvě. Podle Kaczyńského by se ho mohli zúčastnit i představitelé Evropské unie, která má zájem na rozšíření možností transportu ropy do Evropy.
Na novém (jižním) zásobení EU ropou se shodli již v dubnu představitelé Evropské komise a pěti jihoevropských zemí, když podepsali deklaraci o vybudování ropovodu, který by měl přivádět ropu z Černého moře do Terstu kolem roku 2012. EU si od tohoto kroku slibuje snížení své energetické závislosti.
Foto: Jan Šilpoch
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.