Neshody
EU kritizuje USA za protiruské sankce. Zasáhnou energetiku?
26.07.2017 19:15
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na chystané americké sankce proti Rusku, pokud budou ohrožovat energetickou bezpečnost unie. Proti restrikcím, které připravuje Kongres USA, se opět ohradilo Německo a kritický postoj zaujala také Francie a Rakousko.
"Americký zákon (o sankcích) by mohl mít nechtěný dopad na energetické bezpečnostní zájmy EU," uvedl Juncker v prohlášení po jednání Evropské komise. "Proto se komise shodla, že pokud naše obavy nebudou dostatečně vyslyšeny, jsme připraveni zareagovat v řádu dní. Motto ´Amerika na prvním místě´ nesmí znamenat, že evropské zájmy budou až poslední," dodal Juncker.
Německé ministerstvo zahraničí Washingtonu vzkázalo, že není možné z přípravy sankcí vynechat Evropu. Berlín zároveň prohlásil, že pokud by Spojené státy nové sankce využily jako nástroj průmyslové politiky, bylo by to nepřijatelné.
Za nedovolený zásah do mezinárodního práva označila nová americká opatření francouzská diplomacie. "Abychom se obrnili vůči extrateritoriálním následkům americké (případně jiné) legislativy, bude zapotřebí souběžně pracovat na přijetí národních mechanismů a aktualizovat ty evropské," řekla mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnes Romatetová.
Výhrady má i Rakousko
Výhrady z postupu USA neskrývá ani Rakousko, které kritizuje Spojené státy za to, že přípravu odvetných opatření proti Moskvě nekoordinují s Evropskou unií. Rakouský kancléř Christian Kern se podle svého mluvčího Jürgena Schwarze obává, že jednostranné vyostření sankcí proti Ruské federaci by bylo politováníhodným odklonem od dosavadního společného evropsko-amerického postupu.
Schwarz rovněž poukázal na obavu, že americká odvetná opatření by mohla poškodit ruské aktivity evropských firem v energetickém a infrastrukturním odvětví.
Sněmovna reprezentantů USA v noci na středu schválila nové sankce vůči Rusku, Íránu a Severní Koreji, návrh nyní posoudí Senát a v případě schválení ho dostane k podpisu prezident Donald Trump. Zda zákon potvrdí, není jasné, neboť v minulosti měl vůči postupu Kongresu k sankčnímu režimu výhrady.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.