Více konkurence
Evropský parlament schválil další část železničního balíčku
14.12.2016 15:15
Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil druhou část takzvaného železničního balíčku. Nové předpisy by měly postupně vnést konkurenci do osobní železniční přepravy. Vnitrostátní trhy jednotlivých členských zemí se na základě schváleného balíčku budou od roku 2019 otevírat domácí i mezinárodní konkurenci. Podle českých europoslanců Pavla Svobody a Pavla Teličky balíček přinese zvýšení kvality cestování vlakem a možná i zlevnění osobní dopravy na železnici.
Liberalizace v oblasti osobní železniční přepravy, která je cílem takzvané politické části železničního balíčku, s sebou přinese například i povinnost vypisovat od roku 2023 celoevropská nabídková řízení na smlouvy o veřejných službách pro železnice. Dosud se v mnoha zemích zakázky přidělují napřímo. Platnost takto uzavřených smluv bude ale muset až na výjimky skončit do konce roku 2022.
"Věřím, že to bude ku prospěchu českých občanů," řekl poslanec Pavel Svoboda, který působí v parlamentním výboru pro dopravu a cestovní ruch a který osobní železniční dopravu v Česku sám využívá. "Mohu bez obalu říci, že České dráhy potřebují konkurenci jako prase drbání," dodal Svoboda. Přijaté předpisy podle něj povedou k vyšší úrovni služeb a možná i ke snížení cen. "Ostatně máme tu zkušenost i z trasy Praha - Ostrava," řekl europoslanec.
Podle Svobody je úprava i sociálně ohleduplná k zaměstnancům pracujícím na tratích, které dosud nepodléhaly veřejné soutěži, což se v České republice týká zaměstnanců Českých drah. V jejich případě se totiž bude uplatňovat platná evropská směrnice o přebírání dosavadních zaměstnanců novým poskytovatelem služeb, vysvětlil europoslanec. "Práva zaměstnanců jsou chráněna," zdůraznil.
Podle europoslance a dalšího člena výboru pro dopravu a cestovní ruch Pavla Teličky je balíček v některých oblastech krokem správným směrem. "Neměli bychom do budoucna už vidět jako pravidlo dávání zakázek takříkajíc z ruky, ale naopak soutěž," uvedl. Už dnes je podle něj vidět na trase z Prahy do Ostravy, že vyšší konkurence má pozitivní vliv na kvalitu i cenu železniční dopravy. "Byl bych rád, kdyby to bylo pravidlem na dalších dálkových tratích, ale i regionálních tratích," dodal. V oblasti oddělení provozovatele od vlastníka železniční infrastruktury se podle Teličky kvůli tlaku socialistů ale podařilo dosáhnout jen velmi málo.
První část železniční reformy - takzvaný technický pilíř - europarlament schválil už letos v dubnu. Cílem této části balíčku je postupně nahradit národní technické předpisy v železniční dopravě celoevropskými, a zajistit tak slučitelnost infrastruktury i vagonů a lokomotiv pro používání na železniční síti v celé Evropě. Členské země na základě tohoto předpisu budou mít i povinnost kontrolovat, zda například strojvedoucí dodržují pravidla týkající se pracovní doby, doby řízení a odpočinku. Nové pravomoci dala technická část reformy také Evropské železniční agentuře (ERA).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.